جت فن F300

جت فن F300 از استاندارد ترین مدل جت فن موجود در بازار است. وجود عدد f300 نمایانگر این مسئله است که جت فن F300 می تواند برای حداقل یک ساعت در دمای 300 درجه سانتی گراد به کار ادامه دهد. این استاندارد موجب می شود در هنگام ایجاد آتش سوزی جت فن F300 به کمک نیروهای آتش نشانی بیاید و علاوه بر جلوگیری از پیشرفت حریق، یک مسیر عبور و مرور عاری از دود برای آن ها باز کند. در ادامه در خصوص ویژگی ها و مزایای جت فن F300 بیشتر توضیح خواهیم داد.

جت فن F300 نام یک مدل نیست و نام یک استاندارد مورد نیاز برای جت فن هایی است که در ایران به کار گرفته می شوند. جت فن با استاندارد f300 باید بتواند حداقل به مدت یک ساعت در دمای 300 درجه سانتی گراد به کار ادامه دهد. داشتن این استاندارد موجب می شود جت فن بتواند در زمان حریق به تیم آتش نشانی کمک بسیار زیادی کند. معمولا از جت فن ها در پارکینگ ها و تونل ها استفاده می شود و هر دوی این مکان ها به دلیل سر بسته بودن مستعد کمک به پیشروی حریق هستند. بنابراین مدل های مختلف جت فن F300 باید بتواند به خوبی تا زمان رسیدن نیرو های آتش نشانی از پیشرفت حریق جلوگیری کنند. در ادامه در خصوص ویژگی ها و مزایای جت فن F300 بیشتر توضیح خواهیم داد.

جت فن F300 نام استانداردی است که جت فن هایی که در کشور نصب می شوند باید رعایت کنند. این استاندارد توسط سازمان آتش نشانی کشور برقرار شده است و جت فن ها برای پشت سر گذاشتن تست های مخصوص باید بتوانند برای حداقل دو ساعت در دمای 200 درجه سانتی گراد و یا یک ساعت در دمای 300 درجه سانتی گراد به کار خود ادامه دهند. جت فن ها در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرند که امکان تجمع آلودگی هوا وجود دارد. بدین ترتیب جت فن ها می توانند در تمامی شرایط عادی و یا آتش سوزی به خوبی عمل تهویه هوا را انجام می دهند. در ادامه در خصوص نحوه کار جت فن F300، انواع آن ها و همچنین نکات خرید و استفاده از آن ها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

نحوه کار جت فن F300

جت فن F300 از طراحی موتور های هواپیما استفاده می کنند و به همین دلیل نیز به این نام معروف شده اند.

جت فن F300 برای اینکه از استاندارد های آتش نشانی سربلند خارج شود باید از عایق های زیاد و قدرتمندی استفاده کند. بدین ترتیب تمامی قطعات موتور و پوسته جت فن F300 توسط عایق های با کیفیت حریق پوشش داده می شوند و همچنین سیم کشی ها و دیگر قطعات به کار رفته در جت فن F300 نیز به شکل کامل در مقابل حریق ایمن می شوند.


alt="جت


انواع جت فن F300

• جت فن ساده. ساده ترین مدل جت فن ها می تواند در اندازه های مختلف به تهویه هوا در یک زاویه و مسیر ثابت بپردازد.

• جت فن دو طرفه. برخی مدل ها برای اینکه بتوانند در موارد اضطراری جهت تهویه هوا را برعکس کنند از موتور ها و پروانه های مخصوصی استفاده می کنند. این مدل ها می توانند بر اساس اطلاعات دریافتی از سنسور ها جهت تهویه هوا را برعکس کنند.

• جت فن انعطاف پذیر. جت فن ها در مکان های مختلفی نصب می شوند و به همین دلیل همواره ورودی و خروجی جت فن ها برابر نیست. در این شرایط جت فن ها با قابلیت تنظیم می توانند زاویه های خاصی میان بخش ورودی و خروجی خود ایجاد کنند. این مدل ها در مکان های دارای شیب و قوس مورد استفاده قرار می گیرند.

جت فن کتابی. مدل های کتابی از موتور های سانتریفیوژ استفاده می کنند و بر خلاف مدل های معمولی از بدنه هایی به شکل مکعب استفاده می کنند. این مدل جت فن F300 در مکان هایی با ارتفاع کم مورد استفاده قرار می گیرد.

استاندارد های مورد نیاز برای جت فن F300

همانطور که در بالا اشاره شد، جت فن F300 باید بتواند حداقل دو ساعت در دمای 200 درجه سانتی گراد و یا یک ساعت در دمای 300 درجه سانتی گراد به کار خود ادامه دهد. این اعداد به دلیل قابلیت های پیشگیری جت فن ها در موارد اضطراری انتخاب شده اند و اعدادی تصادفی نیستند.

معمولا آتش سوزی های معمولی که در ساختمان ها ایجاد می شوند دمایی بین 200 تا 300 درجه سانتی گراد خواهند داشت. از طرف دیگر نیز زمان مورد نیاز برای حضور مامورین آتش نشانی و دفع حریق ، عددی بین یک تا دو ساعت خواهد بود. بدین ترتیب جت فن F300 باید بتواند در طول این مدت به کار خود ادامه دهد و ضمن جلوگیری از پیشرفت آتش، به آتش نشانان نیز برای ورود و خروج کمک کنند و یک مسیر امن عبور ایجاد کنند.

تمامی ساختمان های خصوصی و عمومی که باید تاییدیه آتش نشانی را دریافت نمایند و از جت فن برای سیستم تهویه خود بهره می برند باید مدل هایی با استاندارد F300 تهیه نمایند.

مزایای استفاده از جت فن F300

• تهویه کامل هوا. به طور کلی جت فن F300 به شکلی طراحی شده اند که بتوانند فشار هوای زیادی ایجاد کنند. این فشار هوای بالای ایجاد شده موجب می شود تمامی فضای تحت پوشش جت فن F300 با هوای تازه پر شود و بدین ترتیب اکسیژن و هوای پاکیزه به تمامی فضای مکان مورد نظر وارد شود.

• تخلیه هوای آلوده. هنگامی که سیستم فشار هوای بالا را وارد فضا می کند، هوای آلوده از سمت دیگر خارج می شود. در محیط های بسته تخلیه و خارج کردن هوای آلوده بسیار مهم است.

• تقابل با حریق و آتش سوزی. جت فن F300 برای تقابل با آتش و دریافت تاییدیه آتش نشانی معروف است. این فن ها در صورتی که از سنسور های مخصوص و با کیفیت استفاده نمایند می توانند به خوبی با حریق مقابله کنند و اولین سپر دفاعی ساختمان شما در مقابل آتش ها باشند.


alt="جت


نکات خرید و نصب جت فن F300

• نقشه طراحی کامل پارکینگ و یا تونل محل نصب جت فن F300 را در اختیار بگیرید و سعی کنید بر اساس روزنه های ورود و خروج هوا بهترین مدل را انتخاب نمایید. انتخاب محل مناسب و بدون دردسر برای جت فن F300 اولین و مهم ترین قدم برای تهیه این سیستم تهویه است.

• در صورتی که از نظر بودجه در تنگنا قرار ندارید و به ایمنی ساختمان خود اهمیت می دهید، تنها به استاندارد آتش نشانی توجه نکنید و مدلی را تهیه کنید که بتواند زمان بیشتری در دما های بالا به کار ادامه دهد. حریق و آتش نشانی ممکن است تنها یک بار برای ساختمان شما اتفاق بیافتد و استفاده از سیستم مناسب می تواند آسیب ها و ضرر ها را در همین یک دفعه به حداقل برساند.

• استفاده از سنسور های پیشرفته و دقیق به همراه جت فن F300 می تواند به خوبی ساختمان شما را از خطر های احتمالی دور کند. سنسور ها می توانند به سرعت هرگونه مشکل در ساختمان را به جت فن F300 اطلاع دهند و با تنظیم جت فن این مشکل را در نطفه از بین ببرند. بروزرسانی و بررسی سنسور ها در زمان های مشخص نیز می تواند بسیار مفید باشد.

• نصب جت فن F300 از نظر سیم کشی نیز بسیار مهم است. سیم ها باید به شکلی نصب شوند که بتوانند در شرایط حریق تا آخرین لحظه کار جت فن به آن برق برسانند و جت فن به دلیل از کار افتادن سیم ها خاموش نشود.

• جت فن آتش نشانی باید به شکل دوره ای بررسی شود تا از درست کار کردن دستگاه و سنسور ها اطمینان حاصل شود. سعی کنید از سیستم های کنترلی استفاده کنید تا در زمانی که نیاز به جت فن آتش نشانی نیست، دستگاه خاموش شود. بدین ترتیب دستگاه استراحت خواهد کرد و طول عمر بیشتری خواهد داشت.

ویژگی های جت فن F300

جت فن F300 از نظر ساختاری و نوع کاری تفاوتی با دیگر مدل های جت فن ها ندارد. این مدل با این استاندارد نیز معمولا از فن های آکسیال برای به گردش در آوردن هوا استفاده می کند. بیشتر مدل های جت فن F300 از ساختار استوانه ای شکل بهره می گیرند. البته برخی مدل های کتابی با ساختار سانتریفیوژ نیز در بازار موجود هستند که برای کاربری ها و مکان های خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

جت فن F300 از یک موتور الکتریکی ساخته می شود که توان تولیدی بالایی دارد و می تواند پروانه جت فن را با سرعت بسیار بالایی به گردش در آورد. در طرف دیگر پروانه های قدرتمندی نیز برای جت فن F300 در نظر گرفته شده تا بتواند حجم زیادی از هوا را جا به جا کند. بدنه جت فن F300 نیز از فولاد و یا استیل ضد زنگ ساخته می شود.

تفاوت عمده جت فن F300 با دیگر مدل های جت فن که از استاندارد های پایین تری بهره می برند، در داشتن استاندارد IP است. استاندارد IP نشان دهنده مقاومت تمام وسیله ها در برابر نفوذ آب و گرد و غبار است. تمامی مدل های جت فن F300 باید از استاندارد IP55 و بالاتر بهره ببرند و بدین ترتیب در برابر نفوذ دود و شعله مقاوم باشند. از طرف دیگر نیز تمامی مواد تشکیل دهنده جت فن F300 به شکلی تولید شده اند که در برابر دمای 300 درجه سانتی گراد و بالاتر مقاوم باشند و بتوانند به کار خود ادامه دهند.

بدنه و پروانه های جت فن F300 از مهم ترین قسمت های این دستگاه هستند. باید از موادی در ساخت این بخش ها استفاده شود که بتوانند در برابر تمامی شرایط سخت مقاومت داشته باشند. معمولا بدنه و پروانه ها از جنس آلومینیوم و یا فولاد و استیل ساخته می شوند و در حالت عادی در برابر زنگ زدگی و خوردگی و در موارد خاص در برابر دما و دود غلیظ کاملا مقاوم هستند.

کاربرد های جت فن F300

• تهویه هوای پارکینگ های بزرگ و سربسته

• تهویه هوای تونل های بلند و بدون روزنه

• تهویه هوای سوله ها و کارگاه های صنعتی

• ساخت تونل های باد صنعتی

• سیستم فشار مثبت در راه پله، راه پله اضطراری و آسانسور

مزایای استفاده از جت فن F300

• تهویه کامل هوا. جت فن F300 نقش بسیار زیادی در تهویه دائمی و کامل هوا بر عهده دارد. اصلی ترین وظیفه جت فن F300 تهویه هوای محیط و به گردش در آوردن هوای تمیز ورودی است.

• تخلیه هوای آلوده. در هنگامی که جت فن F300 در حال به گردش در آوردن هوای تازه ورودی است، هوای آلوده نیز به همین ترتیب به سمت خروجی ها هدایت می شود.

• تقابل با حریق و آتش سوزی. دلیل اصلی استفاده از جت فن F300 با این استاندارد حرارتی بالا مقابله در هنگام ایجاد آتش سوزی و حریق است. جت فن F300 می تواند به خوبی در هنگام آتش سوزی به کار خود ادامه دهد و بدین ترتیب خیال صاحبان را از ایمنی ساختمان راحت کنند. هنگامی که جت فن F300 بتواند برای حداقل یک ساعت در دمای 300 درجه به کار ادامه دهد، قطعا مسیر ورود آتش نشان ها را باز نگه خواهد داشت و از طرف دیگر نیز از پیشروی آتش به ستون ها و پی ساختمان جلوگیری خواهد کرد.

فن تخلیه دود چیست

فن تخلیه دود یکی از کاربردی ترین مدل های فن برای استفاده در موارد ضروری است. مدل های قابل حمل فن تخلیه دود توسط آتش نشانان و برای کمک به خاموش کردن حریق مورد استفاده قرار می گیرند. فن تخلیه دود در مدل های مختلفی در بازار موجود هستند و بر اساس نوع و مدل خود می توانند ویژگی های خاصی داشته باشند که به ایمنی و خاموش کردن آتش کمک خواهد کرد. در ادامه این متن به توضیح انواع فن تخلیه دود و مزایای آن ها اشاره خواهیم کرد.

فن تخلیه دود از جمله سیستم های تامین ایمنی و امنیت است که در ساختمان ها و مکان های عمومی به شکل ثابت مورد استفاده قرار می گیرند. مدل های قابل حمل آن ها نیز توسط نیروهای امدادی و آتش نشانی استفاده می شوند. فن تخلیه دود در اندازه ها و مدل های مختلفی در بازار موجود هستند و می توانند با استفاده از توان تولیدی خود علاوه بر خارج کردن دود، به خاموش کردن آتش نیز کمک کنند. برخی از مدل های فن تخلیه دود نیز در حالت عادی می توانند به عنوان فن های تهویه هوا مورد استفاده قرار گیرند. در ادامه در خصوص انواع فن تخلیه دود و همچنین کاربرد ها و مزایای آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

کاربرد های فن تخلیه دود

• استفاده به عنوان سیستم تهویه هوای دائمی

• استفاده به عنوان سیستم پشتیبانی و کمک به نیروهای آتش نشانی

• استفاده به عنوان یکی از ابزار اصلی آتش نشان ها برای خاموش کردن حریق.

انواع فن تخلیه دود

فن تخلیه دود را می توان بر اساس موضوعات مختلفی دسته بندی کرد. در زیر به دسته بندی های فن تخلیه دود اشاره خواهیم کرد و در ادامه در خصوص هر کدام از دسته بندی ها به تفکیک توضیح خواهیم داد.

• بر اساس نوع نصب.

• بر اساس نوع کار.

بر اساس نوع کار پروانه.

مزایای استفاده از فن تخلیه دود

• فن تخلیه دود به شکلی طراحی شده اند که برای استفاده در دود و شرایط پر فشار آماده هستند. طراحی موتور ها به شکلی انجام شده است که از گرم شدن و انفجار موتور در دماهای بالا جلوگیری شود.

• وجود مدل های متنوع و کاربری های فراوان موجب می شود دست شما برای انتخاب مدل مناسب کاملا باز باشد. در این شرایط شما می توانید با لیست کردن نیاز ها و خواسته های خود، بهترین گزینه موجود فن تخلیه دود را انتخاب نمایید.

تمامی مدل های فن تخلیه دود از قطعات با کیفیت با طول عمر بالا ساخته شده اند. این فن ها برای موارد اضطراری و کار در شرایط سخت طراحی شده اند. بنابراین طراحان و سازندگان فن تخلیه دود از قطعاتی استفاده کرده اند که کمترین احتمال خرابی را داشته باشند. خرابی در هنگام کار ممکن است جان افراد بسیار زیادی را به خطر بیاندازد.

فن

مدل

IFDJ

نوع عملیات

مکنده

دانلود کاتالوگ

دسترسی آسان

نوع

لوله خرطومی

کاربرد

خانگی(کاربرد)

چرخ محرک

مستقیم(مو)

جنس بدنه

آلومینیوم(جنس)

جنس پروانه

آهن

پوشش

اپوکسی

فرکانس (Hz)

50

فاز

1

قطب

2

رنگ

در رنگ های مختلف بر حسب سفارش

ویژگی

گارد محافظ

پشتیبانی و خدمات پس از فروش

تامین و تعمیر قطعات

گواهینامه

EN12101

مدت زمان تعویض و تعمیر رایگان

18

ماه

مدت زمان تامین قطعات و تعمیر

15

سال

کشور

فرانسه

جت فن تخلیه دود مدل IFDJ: جت فن تخلیه دود پارکینگ یکی از مدرن ترین سیستم های تخلیه هوای پارکینگ می باشد که به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرد (تهویه عادی و تخلیه دود در زمان آتش سوزی) . این جت فن ها می توانند به صورت دو دور یا با قابلیت نصب اینورتر انتخاب شوند که در دور پایین تر جهت تهویه عادی و در دور بالاتر در زمان تخلیه دود ناشی از حریق با کمک سنسور منوکسید کربن کاربرد دارند . همچنین این فن ها قابلیت تنظیم مقدار تخلیه هوا با کمک دمپرهای ضد حریق را دارا می باشند . کلیه سیستم های تخلیه دود ضد آتش و از معتبرترین برندهای دنیا با استاندارد EN12101-3 (کلاس F300 ، تحمل دمای 300 درجه سانتی گراد برای مدت دو ساعت) به همراه گواهینامه از معتبرترین آزمایشگاه ها و مورد تایید اداره آتش نشانی ارائه می گردند . از مزایای جت فن پارکینگ یا جت فن های F300 حذف کانال کشی در پارکینگ ها می باشد و همچنین با نصب سنسورهای منوکسید کربن و حرارت می توان در مصرف انرژی صرفه جویی نمود .

ثبت نظر