فن آکسیال سقفی

فن آکسیال سقفی یکی از مدل های پرکاربرد و قدیمی هواکش ها به شمار می رود. فن آکسیال سقفی بر بالای سقف ها نصب می شوند و بدین شکل هوای داخل را به شکل مستقیم تهویه می کنند. بیشتر مدل های فن آکسیال سقفی در مکان های صنعتی و نیمه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه در خصوص نحوه کار، کاربرد و مزایای مدل های مختلف فن آکسیال سقفی بیشتر توضیح خواهیم داد.

فن آکسیال سقفی از مدل هایی است که می تواند در تمامی مکان ها مورد استفاده قرار گیرد. فن آکسیال سقفی از پروانه های آکسیال (پره ایی) برای به گردش در آوردن هوا بهره می برند. فن آکسیال سقفی می تواند با قرار گرفتن در روزنه ای بر روی سقف به شکل مستقیم هوای آلوده را از ساختمان خارج نماید. فن آکسیال سقفی می توانند به شکل عمودی هوا را به گردش در بیاورند و معمولا دارای مدل های مختلفی نیز هستند. در زیر به معرفی مدل های مختلف فن آکسیال سقفی و همچنین مزایا و کاربرد های آن ها خواهیم پرداخت و به توضیح تفاوت های عمده میان مدل های سقفی و دیواری فن آکسیال می پردازیم.

نحوه کار فن آکسیال سقفی

فن آکسیال سقفی همانند دیگر مدل های فن آکسیال از یک موتور به عنوان نیروی محرکه و یک پروانه برای به گردش در آوردن هوا بهره می برد. نیروی الکتریکی در موتور به نیروی مکانیکی چرخشی تبدیل می شود و پروانه ای که بر روی محور موتور نصب شده با استفاده از این نیرو شروع به گردش می کند. گردش پروانه ها موجب ایجاد تغییر فشار در دو سمت آن می شود که بدین ترتیب عمل تهویه هوا انجام می شود. فن آکسیال سقفی بر روی سقف ساختمان ها یا سوله ها نصب می شود و بدین ترتیب عمل تهویه هوا به شکل عمودی صورت می گیرد.

انواع فن آکسیال سقفی

فن آکسیال سقفی معمولا از نظر نوع نصب و همچنین ویژگی هایی که دارند به دو دسته تقسیم می شوند.

• فن آکسیال سقفی معمولی. فن های معمولی با استفاده از روزنه ایجاد شده بر روی سقف نصب می شوند. این مدل های معمولی از استاندارد های ضد آب پشتیبانی نمی کنند بنابراین یا باید در محیط های خشک استفاده شوند و یا سر پناهی برای آن ها در نظر گرفته شود.

• فن آکسیال سقفی ضد آب. بهترین و گران ترین مدل فن آکسیال سقفی مدل های ضد آب هستند که از استاندارد های IP پشتیبانی می کنند و در برابر نفوذ مایعات و گرد و غبار مقاوم هستند. در این مدل بارانگیر جهت عدم ریزش باران یا آب به داخل ساختمان نصب می گردد . این مدل های می توانند در تمامی شرایط آب و هوایی به خوبی به انجام وظیفه بپردازند.

کاربرد های فن آکسیال سقفی

• تهویه هوای خانگی.

• تهویه هوای صنعتی.

• خنک کننده صنعتی.

• خنک کننده دستگاه های صنعتی و ماشین آلات سنگین

• استفاده در سردخانه ها و گلخانه ها

جنس و انتقال نیرو فن آکسیال سقفی

جنس بدنه فن آکسیال سقفی از گالوانیزه می باشد و پروانه از جنس آلومینیوم ریختگی ساخته می شود . انتقال نیرو در فن آکسیال سقفی به صورت مستقیم (پروانه مستقیما بر روی شافت الکتروموتور نصب می شود) می باشد و در موارد خاص امکان ساخت آن به صورت پولی تسمه نیز می باشد .

تفاوت فن آکسیال سقفی با مدل دیواری

• فن آکسیال سقفی باید به شکل عمودی عمل تهویه هوا را انجام دهد. به شکل عمودی بیشترین سطح پوشش فن تا کف زمین خواهد بود، به همین دلیل برای اینکه توان پوشش این فن ها افزایش یابد معمولا از موتور ها و پروانه های قدرتمندتری در این نوع هواکش ها استفاده می شود.

• با توجه به اینکه فن آکسیال سقفی بر روی سقف ساختمان ها نصب می شوند، نصب آن ها و همچنین نگهداری و بازدید فن آکسیال سقفی به دلیل دسترسی سخت، مشکل تر از مدل های دیواری خواهد بود.

• فن آکسیال سقفی بر روی سقف سوله ها و مکان های صنعتی نصب می شوند و قطعا نصب آن ها سخت تر از مدل های دیواری خواهد بود.

• هواکش های معمولی که با روزنه به بیرون نصب می شوند به شکل دائمی در خطر قرار گرفتن در معرض باران هستند. در این شرایط استفاده از مدل های ضد آب موجب هزینه بیشتر می شود و عدم استفاده از آن نیز موجب می شود استرس شرایط جوی همواره با شما باشد و یا اینکه مجبور به ساخت محافظ هایی برای فن شوید.

• نحوه تهویه هوا توسط فن آکسیال سقفی تفاوت عمده را در مقایسه با مدل های دیوار خواهد داشت و موجب می شود با وجود نکات منفی باز هم استفاده از این مدل فن ها بیشتر باشد. این فن ها به دلیل قدرت بالای خود هوا را به شکل کامل از کف زمین به گردش در می آورند و این موجب می شود هوای موجود در فضا به شکل کامل تعویض شود. فن های دیواری هوای مقابل خود را تهویه می کنند و بدین ترتیب معمولا هوای موجود در کف و بالای سقف بدون تهویه رها می شوند. همین ویژگی فن آکسیال سقفی موجب می شود این هواکش ها بهترین گزینه برای خارج کردن دود ها و هوای آلوده باشند.

مزایای استفاده از فن آکسیال سقفی

• فن آکسیال سقفی قدرت تهویه هوای بالاتری در مقایسه با مدل های دیواری دارند. این هواکش ها در صورتی که به شکل هماهنگ با فضا و اندازه آن مورد استفاده قرار گیرند می توانند کارایی بسیار بهتری در مقایسه با دیگر مدل ها داشته باشند.

• با توجه به محل نصب فن آکسیال سقفی، پشتیبانی از استاندارد IP می تواند یکی از نکات بسیار مثبت این هواکش ها باشد. با پشتیبانی از استاندارد IP44 و بالاتر این هواکش ها در مقابل پاشیده شدن آب مقاوم هستند و با بالاتر رفتن عدد مقابل IP، مقاومت در مقابل آب و گرد و غبار نیز بیشتر می شود. وجود این استاندارد برای مناطق پر باران و همچنین مناطقی که در آن ها گرد و غبار زیاد وجود دارد می تواند یک عامل برتری برای این مدل هواکش ها باشد. همچنین مقاومت در برابر آب موجب می شود از سالم ماندن دستگاه در باران اطمینان حاصل کنید و هزینه تعمیر و یا تعویض زیادی نپردازید.

• با توجه به اینکه این هواکش ها از موتور های پیشرفته تری بهره می برند، معمولا از استاندارد های مصرف انرژی بالایی نیز استفاده می کنند و هر چند موتور های به کار رفته در آن ها قدرت بیشتری دارند، اما مصرف انرژی پایین تری در مقایسه با دیگر مدل های مشابه خود دارند.

• مدل های مختلف این فن ها می توانند از شکل ها و جنس های مختلف پروانه ها نیز بهره ببرند. شکل و جنس پروانه تاثیر زیادی بر روی نوع عملکرد دستگاه خواهد گذاشت و بدین ترتیب با وجود تنوع شما می توانید بهترین مدل از پروانه را برای استفاده خود انتخاب نمایید.

فن

مدل

IFRAB

نوع عملیات

مکنده

دانلود کاتالوگ

در حال حاضر کاتالوگ اضافه نشده است.

دسترسی آسان

نوع

بام

کاربرد

صنعتی

چرخ محرک

مستقیم(مو)

جنس بدنه

گالوانیزه

جنس پروانه

آلومینیوم(جنس)

فرکانس (Hz)

50

فاز

1

قطب

2

گروه رنگی

زرد

ویژگی

گارد محافظ

پشتیبانی و خدمات پس از فروش

تامین و تعمیر قطعات

گواهینامه

ISO 9001:2015

مدت زمان تعویض و تعمیر رایگان

12

ماه

مدت زمان تامین قطعات و تعمیر

15

سال

در حال حاضر پروژه مرتبط ثبت نگردیده است!

ثبت نظر