فن فشار مثبت راه پله

فن فشار مثبت راه پله یکی از سیستم های تهویه مورد استفاده در ساختمان های بزرگ است که می تواند علاوه بر کمک به تهویه بهتر، در زمان آتش سوزی نیز کمک زیادی به سیستم های اطفای حریق کند. این فن ها در زمان آتش سوزی یک فشار مثبت در راه پله ایجاد می کنند و به ساکنین اجازه فرار می دهند و آتش نشان ها نیز از فضای ایجاد شده می توانند برای ورود به ساختمان استفاده کنند. در ادامه در خصوص انواع فن فشار مثبت راه پله و نحوه کار آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

فن فشار مثبت راه پله یکی از سیستم های ضروری برای حفظ امنیت ساختمان ها و افراد است. ساختمان های امروزی به اندازه ای بزرگ و شلوغ شده اند که ساکنین در هنگام خطر نمی توانند به سرعت خود را به خروجی های اضطراری برسانند و ممکن است در ترافیک ایجاد شده برای پیدا کردن راه فرار گیر کنند. برای ایجاد راه فرار بیشتر برای افراد، فن فشار مثبت راه پله ای در راه پله های اصلی ساختمان ها نصب می شود تا در هنگام دود و آتش سوزی، فن فشار مثبت راه پله بتوانند یک راه خروجی ایمن و فرار برای افراد ایجاد کنند. فن فشار مثبت راه پله مدل ها و کاربرد های مختلفی دارد که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

فن فشار مثبت راه پله در داخل راه پله های ساختمان های بزرگ با ایجاد یک فشار هوای مثبت موجب ایجاد یک لایه نامرئی از هوا می شود. این لایه نامرئی هوا در مواقع عادی موجب تهویه هوای راه پله های بسته می شود و در هنگام آتش سوزی نیز می تواند از پیشروی آتش جلوگیری کند.

این سیستم تهویه باید در راه پله های اصلی و یا خروج اضطراری سر بسته مورد استفاده قرار گیرد. فن فشار مثبت راه پله یک لایه هوای پر فشار در داخل راه پله ها ایجاد می کند که می تواند علاوه بر تهویه هوای این فضا به جلوگیری از پیشروی حریق نیز کمک کند. این فشار هوا به آتش اجازه ورود نخواهد داد و بدین ترتیب در هنگام آتش سوزی یک راه فرار برای ساکنین و همچنین یک راه ورود برای نیرو های آتش نشانی وجود خواهد داشت.


@image


مزایای استفاده از فن فشار مثبت راه پله

• این فن ها می توانند به شکل دائمی به کار ادامه دهند و این بدین معنی است که ایمنی ساختمان و راه پله ها به شکل دائمی تامین خواهد شد. حسگر های مختلف می توانند شرایط را ارزیابی کنند و در مواقع نیاز به فن دستور کار و یا استراحت بدهند.

• تمامی این فن ها از استاندارد های آتش نشانی مختلف بهره می برند و به همین علت می توانند در سخت ترین شرایط نیز به کار ادامه دهند.

• فن فشار مثبت راه پله می تواند به خوبی در زمان آتش سوزی به تخلیه ساکنین و نیز ورود نیرو های آتش نشانی کمک کند.

انواع فن فشار مثبت راه پله

• فن فشار مثبت با تزریق مستقیم. تزریق مستقیم به این معنی است که خروجی فن به شکل مستقیم در داخل راه پله قرار می گیرد و بودن نیاز به واسطه فشار هوا وارد راه پله ها می شود. در این شرایط فن می تواند تمامی توان تولیدی خود را بدون اتلاف وارد فضا کند. از طرف دیگر قرار گرفتن این فن در داخل خود راه پله موجب می شود در صورت رسیدن حریق به راه پله ها و فن، کل راه پله از دسترس خارج شود و مسیر عبور و مرور بسته می شود.

• فن فشار مثبت با تزریق شبکه ای. در برخی راه پله ها نمی توان فن فشار مثبت را به شکل مستقیم نصب کرد. در این شرایط فن در نزدیک ترین مکان به راه پله نصب می شود و فشار هوا با استفاده از کانال کشی به راه پله وارد می شود. معمولا نصب فن در بالای سقف و پشت بام انجام می شود تا دسترسی به هوای آزاد میسر باشد. در این روش ایمنی بیشتری وجود دارد و امکان از کار افتادن فن در هنگام رسیدن آتش به راه پله ها وجود ندارد و فن می تواند تا آخرین لحظه به کار خود ادامه دهد و مسیر عبور را باز نگه دارد.

نحوه کار فن فشار مثبت راه پله

شرکت ایرانیان فن

فن فشار مثبت راه پله

فن فشار مثبت راه پله که با نام سیستم تخلیه دود نیز شناخته می شود یکی از سیستم های جدید است که به استاندارد ساختمان ها امروزی تبدیل شده است. این فن ها می توانند در حالت عادی موجب تهویه هوای موجود در راه پله ها شوند و عملکرد اصلی خود را نیز در زمان آتش سوزی نشان می دهند.

فن فشار مثبت راه پله از سنسور های متنوعی استفاده می کند که در زمان ایجاد دود و یا آتش سوزی در ساختمان و راه پله ها به فن دستور شروع به کار می دهند. فن های به کار رفته در راه پله به شکل مستقیم از هوای تازه تغذیه می شوند و می توانند با استفاده از موتور ها و پروانه های قدرتمند خود یک فشار هوای بسیار زیاد ایجاد کنند. فشار هوای ایجاد شده توسط فن فشار مثبت راه پله موجب می شود یک لایه هوایی بسیار پرفشار در راه پله ایجاد شود که از ورود آتش و دود به آن جلوگیری می کند. بدین ترتیب از پیشروی آتش در راه پله جلوگیری می شود و از طرف دیگر نیز یک مسیر عبور نسبتا امن برای ساکنین و افراد آتش نشانی ایجاد می شود که می توانند به سرعت در آن حرکت کنند.

تمامی مدل های فن فشار مثبت راه پله از خانواده فن های سانتریفیوژ هستند. دلیل استفاده از فن های سانتریفیوژ نیز مشخص است. فن های سانتریفیوژ می توانند فشار هوای بیشتری تولید کنند و از طرف دیگر نیز در برابر هوای آلوده و پر از دود نیز مقاومت بیشتری دارند.


@title


انواع فن فشار مثبت راه پله

از نظر ساختار کلی هواکش فشار مثبت به دو دسته تقسیم می شود. این دسته بندی بر اساس نوع رساندن هوا به فن انجام شده است و از نظر کارایی فن تفاوتی با یکدیگر ندارند.

• فن فشار مثبت راه پله با تزریق مستقیم. فن های با تزریق مستقیم نیاز به راه پله هایی دارند که به طور مستقیم با فضای باز در ارتباط باشند. در این شرایط فن با یک ورودی داخل راه پله و یک ورودی به فضای باز نصب می شود. بدین ترتیب تمام توان تولیدی فن به شکل مستقیم وارد راه پله می شود و می تواند با مصرف کمتر تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد. از طرف دیگر البته برخورد مستقیم فن با آتش می تواند موجب ایجاد مشکل شود. به همین دلیل به جز موارد خاص از فن ها با تزریق مستقیم به عنوان فن فشار مثبت راه پله استفاده نمی شود.

• فن فشار مثبت راه پله با تزریق شبکه ای. فن فشار مثبت راه پله از کانال کشی ها برای رساندن فشار مثبت به راه پله استفاده می کنند. در این شرایط مدل های قدرتمندی از فن فشار مثبت راه پله در بالای سقف ساختمان ها نصب می شوند و با استفاده از دریچه ها و کانال کشی هوای پر فشار ایجاد شده به راه پله ها وارد می شود. در استفاده از این روش باید از موتور های قدرتمند استفاده کرد تا در طول مسیر ورود هوا به کانال تا راه پله ها فشار هوای به میزان چشم گیری کاهش پیدا نکند. اما نکته مثبت دوری فن فشار مثبت راه پله از محل آتش سوزی است که موجب می شود فن بتواند با توان بالا و بدون مشکل به کار ادامه دهد.

کاربرد های فن فشار مثبت راه پله

فن فشار مثبت راه پله برای دو مورد مهم مورد استفاده قرار می گیرد که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد.

• معمولا راه پله های ساختمان های امروزی از طراحی بدون روزنه و بدون پنجره استفاده می کنند. در این شرایط به دلیل بالا رفتن فعالیت بدنی در هنگام استفاده از راه پله ها، نیاز بدن به اکسیژن افزایش می یابد. به همین دلیل فن فشار مثبت راه پله با استفاده از سنسور های خود متوجه نیاز به تزریق هوای تازه می شود و در زمان های لازم عمل تهویه هوا را شروع می کند.

• در زمان بروز آتش سوزی، راه پله ها می توانند امن ترین و یا خطرناک ترین مکان ها باشند. اگر در راه پله ای بدون آتش قرار گیرید به سرعت می توانید از ساختمان خارج شوید. از طرف دیگر نیز اگر در راه پله آتش گرفته گیر کنید هیچ راه فراری نخواهید داشت. فن فشار مثبت راه پله این اطمینان را به شما می دهد در زمان آتش سوزی راه پله شما برای مدت زمان زیادی برای تردد امن خواهد بود و ساکنین و آتش نشان ها می توانند از آن برای ورود و خروج به ساختمان استفاده نمایند.


@title


مکان های استفاده از هواکش فشار مثبت راه پله

به طور کلی از فن فشار مثبت راه پله در تمامی ساختمان هایی که دارای طبقات زیاد هستند و ممکن است در یک زمان جمعیت زیادی در داخل خود داشته باشند استفاده می شود. در زیر به برخی از مهم ترین محل های استفاده از فن فشار مثبت راه پله اشاره خواهیم کرد.

• ساختمان های مسکونی چند طبقه و برج ها

• بیمارستان ها

• مراکز خرید و فروشگاه های بزرگ

• هتل ها

• مراکز ورزشی و استادیوم ها

مزایای استفاده از فن فشار مثبت راه پله

• فن های فشار مثبت راه پله از حسگر های بسیار دقیق و کاملی استفاده می کنند که می توانند به خوبی آتش سوزی و دود را تشخیص دهند. سرعت عمل بالای حسگر ها موجب می شود خیلی سریع فرمان شروع به کار را برای فن ارسال کنند و بدین ترتیب با سرعت زیاد در مقابل آتش سوزی ها ایستادگی کنند.

• فن فشار مثبت راه پله از ساختار سانتریفیوژ استفاده می کند. فن ها سانتریفیوژ در مقابل آلودگی ها مقاومت بیشتری دارند و می توانند برای مدت طولانی تری در هوای با آلودگی زیاد کار کنند. همین عامل نیز سبب می شود این فن ها در آتش سوزی ها عملکرد بهتری داشته باشند و به نجات ساختمان و ساکنین کمک زیادی کنند.

• فن فشار مثبت راه پله از نظر مصرف انرژی نیز بسیار بهینه هستند و بدین ترتیب می توانند بدون تحمیل هزینه مورد استفاده قرار گیرند.

منبع 1 منبع 2 منبع 3

دسترسی آسان

در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر مقاله مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر پروژه مرتبط ثبت نگردیده است!

ثبت نظر