فن پشت بامی

فن پشت بامی از مدل های پرکاربرد فن است. فن پشت بامی برای استفاده های مختلفی بر روی سقف منازل و کارگاه های صنعتی و بیمارستانها نصب می شوند. معمولا فضای پشت بام بیشترین هوای تمیز و آزاد را در اختیار فن قرار می دهد و به همین جهت بیشتر مدل های فن امکان نصب بر روی پشت بام را دارند. در ادامه در خصوص انواع فن پشت بامی و مزایای آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

فن پشت بامی یکی از پرکاربرد ترین مدل های فن است. نصب فن ها همواره یکی از مهم ترین و چالش برانگیز ترین قسمت کار است. فن های معمولی و کوچک می توانند در مکان های مختلفی نصب شوند اما مدل های صنعتی بزرگ با توجه به نوع ورودی و خروجی، محل نصب مشخصی دارند. بیشتر مدل های فن به دلیل وجود فضا و هوای بیشتر بر روی پشت بام ها نصب می شوند. فن پشت بامی می تواند در مصارف صنعتی، نیمه صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه این متن به توضیح انواع مدل مختلف فن پشت بامی خواهیم پرداخت و در خصوص کاربرد ها و مزایا و معایب فن پشت بامی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

انواع فن پشت بامی

تمامی مدل های فن موجود در بازار به نوعی می توانند به عنوان فن پشت بامی مورد استفاده قرار گیرند. به همین علت فن پشت بامی از نظر های مختلف دسته بندی شده اند که در زیر به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

انواع فن پشت بامی از نظر کاربرد

• فن پشت بامی خانگی. مدل های خانگی این فن ها بیشتر به مدل های سانتریفیوژ برای تهویه هوا محدود می شوند. فن های خانگی پشت بامی قدرت زیادی ندارند ولی می توانند به خوبی نیاز های تهویه هوای منازل را برآورده کنند. معمولا مصرف انرژی این مدل ها نیز در مقایسه با دیگر فن های موجود در بازار بسیار کمتر است.

• فن پشت بامی نیمه صنعتی. کارگاه های صنعتی کوچک و یا فروشگاه ها باید مدلی را انتخاب نمایند که از نظر توان تولیدی بین فن خانگی و صنعتی قرار داشته باشد. فن پشت بامی با نام فن نیمه صنعتی شناخته می شود و می تواند به خوبی نیاز های چنین مکان هایی را رفع کند. برخی مدل های آکسیال در کنار مدل های سانتریفیوژ فن های این رده را تشکیل می دهند.

• فن پشت بامی صنعتی. تنوع اصلی در فن های پشت بامی صنعتی قرار دارد که با توجه به کاربرد ها و نیاز های صنایع مختلف مدل های متنوعی از انواع فن برای پشت بام ها طراحی شده اند. مدل های ضد آب و مخصوص فن های آکسیال در کنار انواع مدل های مختلف فن سانتریفیوژ برای نصب بر روی پشت بام کارگاه ها و کارخانه های صنعتی طراحی شده اند.

انواع فن پشت بامی از نظر نوع فن

• فن پشت بامی آکسیال. فن پشت بامی آکسیال از یک موتور و پروانه برای کار استفاده می کنند. در صورت استفاده از این مدل فن ها بر روی پشت بام باید حتما از پوشش های مناسب و ضد آب برای فن استفاده شود تا باران و گرد و غبار وارد فن نشوند. فن پشت بامی آکسیال بیشتر برای مکان هایی با نیاز به فشار هوای پایین و هوای نیمه پاکیزه استفاده می شود.

• فن پشت بامی سانتریفیوژ. مدل های سانتریفیوژ به شکل کلی می توانند در مقابل باران مقاوم باشند و نیازی به مدل های ضد آب ندارند. تمامی مدل های فن پشت بامی سانتریفیوژ نمی توانند به عنوان فن های تولید فشار بالا استفاده شوند و بیشترین کاربرد آن ها به عنوان مکنده و تهویه هوا خواهد بود. مدل اصلی استفاده شده در پشت بام فن سانتریفیوژ بکوارد است که از پروانه هایی با انحنای رو به بیرون بهره می برند.

کاربرد های فن پشت بامی

• سیستم تهویه خانگی

• سیستم تهویه و مکنده هوای فروشگاه ها و فضا های بزرگ همانند سالن ها و مراکز ورزشی تفریحی

• سیستم تهویه و تخلیه هوای کارخانه ها و کارگاه های صنعتی

• سیستم تهویه سردخانه و گلخانه ها

مزایای استفاده از فن پشت بامی

• تمامی مدل های فن پشت بامی باید از استاندارد های لازم برای مقاومت در برابر باران و گرد و غبار بهره ببرند. به دلیل محل نصب و قرار گرفتن در معرض هوای آزاد پیروی از استاندارد ها کاملا ضروری به نظر می رسد. به همین علت قیمت تمام شده فن پشت بامی به همراه مقاومت در برابر آب محاسبه شده و لازم به پرداخت مبلغ بیشتری نخواهد بود.

• بهترین مکان برای نصب فن پشت بامی بر روی پشت بام است. فن پشت بامی برای کار نیاز به هوای تازه و زیاد دارد. بهترین مکانی که می توان به هوای تازه دست یافت در طبقه های بالا با فضای باز است که پشت بام این امکان را در اختیار شما قرار می دهد. تمامی مدل های فن نیز هوای داخل را به بیرون می کشند. بهترین حالت این است که، این هوا با اکسیژن کم و امکان آلودگی در یک فضای باز تخلیه شود تا هوا با قرار گرفتن در معرض هوای تازه به شکل طبیعی تصفیه شود.

• موتور های به کار رفته در تمامی مدل های فن پشت بامی از نظر مصرف انرژی در سطح مطلوبی قرار دارند و مصرف زیادی را به شما تحمیل نخواهند کرد. حتی مدل های صنعتی نیز از موتور هایی با بهره گیری از برق سه فاز استفاده می کنند که موجب می شود مصرف انرژی را کاهش دهند.

• فن های پشت بامی به شکل مستقیم بر روی سقف نصب می شوند و می توانند به شکل عمودی عمل تهویه و مکش هوا را انجام دهند. این حالت بهترین نوع مکش و تهویه هوا است. زیرا هوا از پایین به بالا مکش می شود و فضا به شکل کامل از هوای آلوده خالی شده و هوای تازه وارد فضا می شود. اگر در صورت امکان فن پشت بامی بدون کانال و به صورت مستقیم بر روی فضا نصب شود می توان انتظار عملکرد بسیار بهتری را از این فن داشت.

معایب استفاده از فن پشت بامی

• اصلی ترین مشکل برای استفاده از این فن ها در معرض قرار داشتن فن در فضای آزاد خواهد بود. فن به شکل دائمی در معرض شرایط سخت آب و هوایی خواهد بود و بدین ترتیب قطعا در گذر زمان فن دچار مشکل خواهد شد. هرقدر هم از جنس مناسب در ساخت قطعات استفاده شود، باز هم حضور دائمی در شرایط بد آب و هوایی به فن آسیب خواهد رساند.

• به دلیل پشتیبانی از استاندارد های مختلف مقاومت در برابر آب و گرد و غبار، تمامی مدل های فن پشت بامی از قیمت بالاتری در مقایسه با مدل های با توان مشابه برخوردارند. این قیمت زیاد برای صنایعی که از بودجه محدودی بهره می برند می تواند نکته منفی و غیرقابل چشم پوشی باشد.

• به دلیل نصب بر روی پشت بام، معمولا بررسی و تعمیر این دستگاه ها نیز سخت تر خواهد بود. به جز پشت بام هایی که دسترسی آسان و مستقیم دارند، دیگر پشت بام ها بررسی و بردن وسایل را بسیار سخت می کنند و به همین دلیل بررسی و سرویس دوره ای فن پشت بامی بسیار مشکل خواهد بود.

• این فن ها نمی توانند در تولید هوای پر فشار مشارکتی داشته باشند و فقط برای تهویه و تخلیه هوا مناسب هستند. این امر سبب می شود شما نیاز به تهیه فنی دیگر برای تولید هوای پرفشار داشته باشید که موجب افزایش هزینه و کاهش فضای خالی موجود در ساختمان می شود.

هواکش محوری پشت بامی

فن

نام فن سانتریفیوژ

فن محوری پشت بامی 2

مدل فن سانتریفیوژ

IFRAB

برند فن سانتریفیوژ

ایرانیان فن -ایران فن

نوع فن

یکطرفه

دانلود کاتالوگ

در حال حاضر کاتالوگ اضافه نشده است.

دسترسی آسان

نوع سانتریفیوژ

پشت بامی

کاربرد

صنعتی

نوع عملیات

مکنده

نوع اتصال پروانه به موتور

مستقیم

جنس بدنه

آلومینیوم

جنس پروانه

آلومینیوم

فرکانس (هرتز)

50

تعداد فاز

1

امکانات

گارد محافظ

پشتیبانی و خدمات پس از فروش

تامین و تعمیر قطعات

گواهینامه

ISO 9001:2015

مدت زمان تعویض و تعمیر

1سال

مدت زمان تامین قطعات و تعمیر

15سال

در حال حاضر پروژه مرتبط ثبت نگردیده است!

ثبت نظر