فن آکسیال

فن آکسیال یکی از قدیمی ترین و پر استفاده ترین مدل های فن موجود در بازار است. ایده اصلی تولید فن و استفاده از آن ها با مدل های آکسیال عملی شده و در حال حاضر و با پیشرفت تکنولوژی نیز همچنان استفاده از این نوع فن در بخش های مختلف خانگی و صنعتی ادامه دارد. در این متن به کاربرد ها، انواع و مزایای فن آکسیال به شکل کامل اشاره خواهیم کرد.

فن آکسیال در سیستم تهویه کاربرد دارد. هوای آلوده و دود را خارج می‌کند و در مواردی هم تأمین‌کننده هوای تازه و خنک‌کننده فضاها و یا ماشین‌آلات است. این نوع فن‌ها معمولاً برای کنترل حجم زیادی هوا در فشار کم طراحی می‌شود. این مطلب به بررسی انواع فن آکسیال و موارد کاربرد و مزایای آن می‌پردازد.

فن آکسیال

این فن یکی از متنوع‌ترین و پرکاربردترین انواع فن صنعتی است. فن آکسیال را با نام فن محوری هم می‌شناسند. این نام به خاطر روشی است که این فن در جابجایی هوا استفاده می‌کند پره‌های فن حول یک محور می‌چرخند که به‌نوبه خود باعث می‌شود هوا در جهت موازی با آن محور جریان یابد. پره‌ها در ابعاد و اندازه‌های مختلف موجود است که بر اساس استفاده یا نیاز مشتری قابل انتخاب است. ماهیت دقیق پره‌ها به عواملی مانند میزان هوایی که باید جابجا شود و همچنین سرعت جابجایی هوای موردنیاز بستگی دارد. طراحی ویژه انواع فن آکسیال صنعتی بی‌نظیر است و باعث کارآمدی آن‌ها می‌باشد. جنس پره‌ها بیشتر از آلیاژ آلومینیوم است. جنس فن‌ها دوام بالایی دارد که طول عمر و کارایی آن‌ها را افزایش می‌دهد. این فن‌ها را می‌توان به‌راحتی در کشتی‌ها، بالگردها، هواپیماهای هوایی و هیدرولیک‌ها نیز استفاده کرد.


alt="فن


انواع فن آکسیال

فن‌ها در انواع ملخی، لوله‌ای و پره‌ای موجودمی باشند‌ و هرکدام کاربری متفاوتی دارند.

فن آکسیال ملخی: برای تهویه عمومی استفاده می‌شود. نیاز به کانال ندارد. بر روی دیوار یا سقف نصب می‌شود. در موقع کار کردن سروصدای بالایی دارد اما نسبت به سایر فن‌ها قیمت مناسب‌تری دارد.

فن آکسیال لوله‌ای: این نوع فن درون محفظه استوانه‌ای کوتاه قرار دارد. برای تهویه، گرمایش و سرمایش مکان‌هایی که کانال‌هایی با طول کم دارند استفاده می‌شود. در هنگام کار کردن سروصدای کمتری نسبت نوع ملخی دارد. سریع و آسان نصب می‌شود. فضای کمی اشغال می‌کند نسبت به فن آکسیال ملخی گران‌تر هستند. فن لوله‌ای برای تهویه هوا یا هوا رسانی به فضاهای بزرگ ازجمله کارگاه‌های صنعتی، سالن‌های ورزشی، سوله‌ها استفاده می‌شوند.

فن آکسیال پره‌ای: این فن‌ها نیز درون استوانه قرار دارند. راندمان بالایی دارند. از سایر فن‌های آکسیال گران‌تر هستند. برای تخلیه هوا یا هوا رسانی در معادن و تونل‌ها کاربرد دارند.

کاربرد فن آکسیال

فن آکسیال در صنایع زیادی استفاده می‌شوند و کاربردهای مختلفی دارند. برخی از کاربردهای اصلی فن محوری در اینجا ذکرشده است.

فن آکسیال صنعتی به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که می‌توانند حجم زیادی از جریان هوا را در فشار کم ایجاد کنند. ازاین‌رو، روش‌های مختلف زیادی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. یکی از مهم‌ترین مناطقی که از این فن‌ها به‌طور گسترده استفاده می‌شود، سرمایش یا تهویه هوا است. جابجایی هوای گرم از یک مکان به مکان دیگر، خنک کردن یک اتاق یا حتی کل ساختمان، کاری است که برای فن آکسیال کاملاً مناسب است. ازاین‌رو، این فن‌ها برای اهداف تهویه مطبوع در خانه‌ها و دفاتر استفاده می‌شوند.

فن آکسیال از کارآمدترین و مقرون‌به‌صرفه ترین فن‌ها هستند. علاوه بر این، جدا از استفاده از فن‌های آکسیال برای سیستم‌های تهویه مطبوع، این فن‌ها اغلب در سیستم‌های برودتی به‌ویژه برای خنک کردن کندانسور مورداستفاده قرار می‌گیرند.

فن آکسیال برای تهویه و خنک‌ کنندگی فضاهای عمومی و بسته ایده آل هستند زیرا این فن‌ها قادرند حجم بالایی از جریان هوا را در فشار کم ایجاد و جابجا کنند. این امر آن‌ها را برای خنک کردن فضاهای محدود اتاق یا محل کار ایده آل می‌کند.

فن آکسیال هایی هم طراحی‌شده‌اند که کاری با خنک‌ کنندگی ندارند و روی ماشین‌آلات برف ساز و شناورها قرار می‌گیرند.

فن آکسیال برای ساخت سیستم‌های خنک‌ کننده داخلی رایانه‌ها و سایر دستگاه‌ها استفاده می‌شود. این فن‌ها در شرایط و مناطقی که فضای محوطه نسبتاً کوچک یا محدود باشد، به بهترین وجه کار می‌کنند.


alt="فن


مزایای فن آکسیال

وقتی صحبت از فرآیند خنک‌کننده صنعتی است، بازده مهم است. کاهش مؤثر گرما در فرآیندهای صنعتی درصد زیادی از انرژی را که بسیاری از تجهیزات مصرف می‌کنند تشکیل می‌دهد. درنتیجه، به نفع این امکانات است تا اطمینان حاصل شود که سیستم‌های خنک‌ کننده صنعتی آن‌ها به بهترین وجه ممکن کار می‌کنند. فن‌های آکسیال برای افزایش این بهره‌وری به روش‌های مختلف کمک می‌کنند. در زیر فقط چند مورد از مزایای فن آکسیال ذکرشده است.

• جریان هوا: یکی از مهم‌ترین متغیرهای برج خنک‌کننده صنعتی، کارآیی جریان هوا آن است. بدون جریان هوا، برج‌های خنک‌کننده قادر به از بین بردن گرما به همان اندازه که طراحی‌شده‌اند نیستند. جریان مناسب هوا اطمینان می‌دهد که مواد پرکننده و سیستم آب به‌درستی از هوا تخلیه ‌شده و باعث کاهش مقدار گرما در کل سیستم می‌شوند. فن‌های محوری با بیرون راندن حجم زیادی از هوا با سرعت ثابت به افزایش سطح جریان هوا کمک می‌کنند

• تعمیر و نگهداری آسان‌تر: درحالی‌که جریان هوا یکی از اجزای مهم سیستم فن است، تعمیر و نگهداری را هم نمی‌توان نادیده گرفت. هزینه‌های نگهداری چیزی است که هنگام برج‌های خنک‌کننده صنعتی نادیده گرفته نمی‌شود. نگهداری فن‌های آکسیال نگهداری بسیار ساده‌تر از فن‌های دیگر است. اگر یک فن محوری آسیب ببیند یا به یک بررسی معمول تعمیر و نگهداری نیاز داشته باشد، می‌توان آن‌ها را به‌سرعت وارسی و تعمیر کرد. این هزینه نه‌تنها در رابطه با هزینه‌های تعمیر صرفه‌جویی می‌کند بلکه باعث صرفه‌جویی در وقت کارگر تعمیر و نگهداری نیز می‌شود.

• تغییر سرعت: از طرف دیگر فن‌های آکسیال بدون داشتن تأثیر بسیار زیادی بر میزان هوای تولیدشده می‌توانند با سرعت کمتری کار کنند.

عوامل تعیین‌کننده انتخاب و نصب فن آکسیال

در هنگام انتخاب نوع مناسب فن در نظر داشتن موارد زیر ضروری است:

• ظرفیت جابجایی هوا

• فشار استاتیکی فن

• ابعاد و جنس پره‌های فن

• تک فاز یا سه فاز بودن الکتروموتور

• منبع دقیق حرارت

• عملکرد فن

• دوام و طول عمر فن

• قیمت

نکاتی که حین نصب فن آکسیال باید در نظر گرفته شوند عبارت‌اند از:

• رطوبت محل نصب

• دمای هوا

• اسیدی یا بازی بودن هوا

انتخاب فن آکسیال مناسب باعث امنیت پیشرفته‌ترین و گرمازاترین دستگاه‌های صنعتی است و باعث می‌شود تا ماشین‌آلات باراندمان بالا و ایمنی کار می‌کنند.

فن آکسیال چیست؟

شرکت ایرانیان فن

فن آکسیال

فن آکسیال همان فن پروانه ای است که شما در قسمت های مختلف زندگی خود آن ها را دیده و از آن ها استفاده کرده اید. پروانه هایی که با سرعت زیاد می چرخند و موجب تغییر هوا می شوند با نام علمی و حرفه ای آکسیال شناخته می شوند. فن آکسیال ساختار ساده ای داشته و به همین دلیل نیز قیمت تمام شده پایینی دارند که موجب می شود همچنان از آن ها در بخش های مختلف صنعتی و خانگی استفاده شود. در ادامه در خصوص انواع مدل های فن آکسیال و همچنین کاربرد ها و مزایای آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

فن آکسیال چگونه کار می کند؟

فن آکسیال یا پروانه ای از یک پروانه که بر روی محور موتور الکتریکی نصب شده است تشکیل می شود. موتور الکتریکی با استفاده از قدرت الکتریکی به گردش در می آید و گردش محور موتور موجب چرخش پروانه ها می شود. گردش پروانه نیز باعث به وجود آمدن اختلاف فشار هوا در دو سمت پروانه شده که به تهویه هوا منجر می شود. وجود برخی انحنا ها و همچنین کم و زیاد کردن سرعت موتور می تواند تفاوت عمده در عملکرد مدل های مختلف فن آکسیال به وجود آورد.


@title


انواع فن آکسیال

فن آکسیال به دلیل سادگی عملکرد و قیمت مناسب خود در مدل های مختلفی در بازار موجود است که همین موجب می شود دسته بندی های متعددی نیز برای آن ها وجود داشته باشد. در ادامه بر اساس دسته بندی های مختلف به معرفی انواع فن آکسیال خواهیم پرداخت.

انواع فن آکسیال از نظر کاربرد

• فن آکسیال صنعتی. مدل های صنعتی برای مصارف صنعتی در کارخانه ها و کارگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. این مدل ها از موتور های قدرتمند و پروانه های بزرگ استفاده می کنند تا بتواند حجم زیادی از هوا را در زمانی کوتاه مورد تهویه قرار دهند. بیشتر مدل های صنعتی این هواکش ها از برق سه فاز برای گرفتن قدرت استفاده می کنند که موجب می شود مصرف انرژی نسبتا پایینی در مقایسه با توان تولیدی خود داشته باشند.

• فن آکسیال خانگی. فن های خانگی مدل هایی هستند که حتما در خانه ها دیده اید و احتمالا در همین زمان در منزل خود (نظیر سرویس های بهداشتی ،حمام و ...) از آن ها استفاده می کنید. هواکش های آکسیال پروانه ای در اندازه های مختلف برای استفاده در منازل طراحی شده اند و شما می توانید آن ها را در هر نقطه ای که نیاز به تهویه هوا دارد نصب کنید. مصرف این مدل ها نیز بر اساس توان تولیدی می تواند کم و متوسط باشد.

• فن آکسیال نیمه صنعتی. مدل هایی که به اندازه هواکش های خانگی کوچک نباشند و همینطور به اندازه مدل های صنعتی بزرگ و پر توان نباشند در دسته هواکش های نیمه صنعتی جای می گیرند. هواکش هایی که در فروشگاه ها و همچنین برای سیستم خنک کننده یخچال ها و اتومبیل ها استفاده می شود معمولا در این دسته بندی قرار می گیرند.

انواع فن آکسیال از نظر نوع نصب

• فن آکسیال سقفی. مدل های سقفی فن آکسیال می تواند بر روی سقف نصب شود و عمل تهویه هوا را به شکل عمودی انجام دهد. معمولا تعداد فن های سقفی بر اساس طول سقف و حجم فضا انتخاب می شوند و باید بتوانند هوا را تا عمق زیادی از فضا تهویه کنند. در صورتی که هواکش در محیط بدون محافظت و سقف استفاده می شود باید از کلاهک بارانگیر استفاده شود تا در صورت بارش تهویه دچار مشکل نشود.

• فن آکسیال دیواری. فن های دیواری معمولا در روزنه هایی بر روی دیوار ها و یا پنجره ها نصب می شوند. در این شرایط فن آکسیال به شکل افقی کار تهویه هوا را انجام خواهد داد و شرایط انتخاب فن بیشتر بر اساس طول و حجم فضا خواهد بود. از طرف دیگر معمولا هواکش های دیواری کمتر در معرض بارش قرار می گیرند و بدین ترتیب نیازی به تهیه بارانگیر نخواهد داشت.

• فن آکسیال کانالی. برخی از مدل های فن آکسیال در کانال های تهویه هوا استفاده می شوند. این هواکش ها می توانند به عنوان مدل اصلی در ورودی کانال هوا استفاده شوند و یا می توانند به عنوان مدل تقویتی جهت تقویت افت فشار در داخل کانال های طولانی به کار برده شوند.

کاربرد فن آکسیال

• تهویه هوای آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام در مصارف خانگی

• استفاده در مغازه ها و فروشگاه ها در مصارف نیمه صنعتی

• استفاده در کارخانه و کارگاه های صنعتی

• استفاده به عنوان خنک کننده برای موتور های صنعتی و اتومبیل ها

• سیستم تهویه ورزشگاه ها و سالن های ورزشی

• استفاده در مرغداری ها، سردخانه ها و گلخانه ها


@title


مزایای فن آکسیال

• فن های آکسیال عملکرد ساده و بسیار مشخصی دارند. قطعات تشکیل دهنده این فن ها نیز بسیار ساده و سرراست هستند. مدل های مختلف فن آکسیال از یک ساختار معین موتور و پروانه استفاده می کنند و تنها تفاوت اصلی آن ها در توان تولیدی و همچنین نحوه نصب است. بدین ترتیب وجود ساختار مشخص و برابر در تمامی مدل ها موجب می شود تمامی امکانات و شرایط برای آن ها یکسان باشد. نگهداری و تعمیر این دستگاه ها آسان تر خواهد بود زیرا تعمیرکاری که روش تعمیر فن آکسیال خانگی را بیاموزد می تواند مدل های صنعتی را نیز مورد بررسی قرار دهد.

• قیمت تمام شده فن آکسیال در مقایسه با مدل های سانتریفیوژ ارزان تر است. استفاده از موتور های معمولی در کنار پروانه های ساده موجب می شود در تمامی اندازه ها و توان ها مدل های مختلف فن آکسیال از دیگر مدل های فن ارزان تر باشند.

• فن آکسیال تنوع بسیار زیادی در مدل های مختلف دارد که موجب می شود دست خریدار برای انتخاب کاملا باز باشد. وجود مدل های مختلف در اندازه های متفاوت و همچنین قدرت ها و جنس های مختلف سبب می شود بتوان با توجه به نیاز بهترین مدل را انتخاب کرد.

• موتور هایی که در مدل های جدید فن آکسیال استفاده می شوند از طراحی های جدید و به روز استفاده می کنند و حتی پروانه ها نیز به گونه ایی طراحی شده اند تا بتوانند درکنار مصرف کم توان تولیدی بالایی را نیز ارائه کنند و از مدل های دیگر فن موجود در بازار عقب نیفتند.

• ویژگی های مختلفی نیز برای فن های آکسیال در نظر گرفته شده اند که بنابر نیاز می توانید از مدل های با آن خصوصیات استفاده نمایید. برای مثال برخی مدل ها از استاندارد IP استفاده می کنند که نشان دهنده مقاومت آن ها در برابر آب و گرد و غبار است. برخی مدل ها نیز از قاب ها با شکل های هندسی مختلف استفاده می کنند تا قابلیت نصب در محیط ها و کانال های مختلف را داشته باشند.

منبع1

منبع2

منبع3

دسترسی آسان

در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر مقاله مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر پروژه مرتبط ثبت نگردیده است!

ثبت نظر