فن آکسیال

فن آکسیال یکی از قدیمی ترین و پر استفاده ترین مدل های فن موجود در بازار است. ایده اصلی تولید فن و استفاده از آن ها با مدل های آکسیال عملی شده و در حال حاضر و با پیشرفت تکنولوژی نیز همچنان استفاده از این نوع فن در بخش های مختلف خانگی و صنعتی ادامه دارد. در این متن به کاربرد ها، انواع و مزایای فن آکسیال به شکل کامل اشاره خواهیم کرد.

فن آکسیال چیست؟

شرکت ایرانیان فن

فن آکسیال

فن آکسیال همان فن پروانه ای است که شما در قسمت های مختلف زندگی خود آن ها را دیده و از آن ها استفاده کرده اید. پروانه هایی که با سرعت زیاد می چرخند و موجب تغییر هوا می شوند با نام علمی و حرفه ای آکسیال شناخته می شوند. فن آکسیال ساختار ساده ای داشته و به همین دلیل نیز قیمت تمام شده پایینی دارند که موجب می شود همچنان از آن ها در بخش های مختلف صنعتی و خانگی استفاده شود. در ادامه در خصوص انواع مدل های فن آکسیال و همچنین کاربرد ها و مزایای آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

فن آکسیال چگونه کار می کند؟

فن آکسیال یا پروانه ای از یک پروانه که بر روی محور موتور الکتریکی نصب شده است تشکیل می شود. موتور الکتریکی با استفاده از قدرت الکتریکی به گردش در می آید و گردش محور موتور موجب چرخش پروانه ها می شود. گردش پروانه نیز باعث به وجود آمدن اختلاف فشار هوا در دو سمت پروانه شده که به تهویه هوا منجر می شود. وجود برخی انحنا ها و همچنین کم و زیاد کردن سرعت موتور می تواند تفاوت عمده در عملکرد مدل های مختلف فن آکسیال به وجود آورد.


@title


انواع فن آکسیال

فن آکسیال به دلیل سادگی عملکرد و قیمت مناسب خود در مدل های مختلفی در بازار موجود است که همین موجب می شود دسته بندی های متعددی نیز برای آن ها وجود داشته باشد. در ادامه بر اساس دسته بندی های مختلف به معرفی انواع فن آکسیال خواهیم پرداخت.

انواع فن آکسیال از نظر کاربرد

• فن آکسیال صنعتی. مدل های صنعتی برای مصارف صنعتی در کارخانه ها و کارگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. این مدل ها از موتور های قدرتمند و پروانه های بزرگ استفاده می کنند تا بتواند حجم زیادی از هوا را در زمانی کوتاه مورد تهویه قرار دهند. بیشتر مدل های صنعتی این هواکش ها از برق سه فاز برای گرفتن قدرت استفاده می کنند که موجب می شود مصرف انرژی نسبتا پایینی در مقایسه با توان تولیدی خود داشته باشند.

• فن آکسیال خانگی. فن های خانگی مدل هایی هستند که حتما در خانه ها دیده اید و احتمالا در همین زمان در منزل خود (نظیر سرویس های بهداشتی ،حمام و ...) از آن ها استفاده می کنید. هواکش های آکسیال پروانه ای در اندازه های مختلف برای استفاده در منازل طراحی شده اند و شما می توانید آن ها را در هر نقطه ای که نیاز به تهویه هوا دارد نصب کنید. مصرف این مدل ها نیز بر اساس توان تولیدی می تواند کم و متوسط باشد.

• فن آکسیال نیمه صنعتی. مدل هایی که به اندازه هواکش های خانگی کوچک نباشند و همینطور به اندازه مدل های صنعتی بزرگ و پر توان نباشند در دسته هواکش های نیمه صنعتی جای می گیرند. هواکش هایی که در فروشگاه ها و همچنین برای سیستم خنک کننده یخچال ها و اتومبیل ها استفاده می شود معمولا در این دسته بندی قرار می گیرند.

انواع فن آکسیال از نظر نوع نصب

• فن آکسیال سقفی. مدل های سقفی فن آکسیال می تواند بر روی سقف نصب شود و عمل تهویه هوا را به شکل عمودی انجام دهد. معمولا تعداد فن های سقفی بر اساس طول سقف و حجم فضا انتخاب می شوند و باید بتوانند هوا را تا عمق زیادی از فضا تهویه کنند. در صورتی که هواکش در محیط بدون محافظت و سقف استفاده می شود باید از کلاهک بارانگیر استفاده شود تا در صورت بارش تهویه دچار مشکل نشود.

• فن آکسیال دیواری. فن های دیواری معمولا در روزنه هایی بر روی دیوار ها و یا پنجره ها نصب می شوند. در این شرایط فن آکسیال به شکل افقی کار تهویه هوا را انجام خواهد داد و شرایط انتخاب فن بیشتر بر اساس طول و حجم فضا خواهد بود. از طرف دیگر معمولا هواکش های دیواری کمتر در معرض بارش قرار می گیرند و بدین ترتیب نیازی به تهیه بارانگیر نخواهد داشت.

• فن آکسیال کانالی. برخی از مدل های فن آکسیال در کانال های تهویه هوا استفاده می شوند. این هواکش ها می توانند به عنوان مدل اصلی در ورودی کانال هوا استفاده شوند و یا می توانند به عنوان مدل تقویتی جهت تقویت افت فشار در داخل کانال های طولانی به کار برده شوند.

کاربرد فن آکسیال

• تهویه هوای آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام در مصارف خانگی

• استفاده در مغازه ها و فروشگاه ها در مصارف نیمه صنعتی

• استفاده در کارخانه و کارگاه های صنعتی

• استفاده به عنوان خنک کننده برای موتور های صنعتی و اتومبیل ها

• سیستم تهویه ورزشگاه ها و سالن های ورزشی

• استفاده در مرغداری ها، سردخانه ها و گلخانه ها


@title


مزایای فن آکسیال

• فن های آکسیال عملکرد ساده و بسیار مشخصی دارند. قطعات تشکیل دهنده این فن ها نیز بسیار ساده و سرراست هستند. مدل های مختلف فن آکسیال از یک ساختار معین موتور و پروانه استفاده می کنند و تنها تفاوت اصلی آن ها در توان تولیدی و همچنین نحوه نصب است. بدین ترتیب وجود ساختار مشخص و برابر در تمامی مدل ها موجب می شود تمامی امکانات و شرایط برای آن ها یکسان باشد. نگهداری و تعمیر این دستگاه ها آسان تر خواهد بود زیرا تعمیرکاری که روش تعمیر فن آکسیال خانگی را بیاموزد می تواند مدل های صنعتی را نیز مورد بررسی قرار دهد.

• قیمت تمام شده فن آکسیال در مقایسه با مدل های سانتریفیوژ ارزان تر است. استفاده از موتور های معمولی در کنار پروانه های ساده موجب می شود در تمامی اندازه ها و توان ها مدل های مختلف فن آکسیال از دیگر مدل های فن ارزان تر باشند.

• فن آکسیال تنوع بسیار زیادی در مدل های مختلف دارد که موجب می شود دست خریدار برای انتخاب کاملا باز باشد. وجود مدل های مختلف در اندازه های متفاوت و همچنین قدرت ها و جنس های مختلف سبب می شود بتوان با توجه به نیاز بهترین مدل را انتخاب کرد.

• موتور هایی که در مدل های جدید فن آکسیال استفاده می شوند از طراحی های جدید و به روز استفاده می کنند و حتی پروانه ها نیز به گونه ایی طراحی شده اند تا بتوانند درکنار مصرف کم توان تولیدی بالایی را نیز ارائه کنند و از مدل های دیگر فن موجود در بازار عقب نیفتند.

• ویژگی های مختلفی نیز برای فن های آکسیال در نظر گرفته شده اند که بنابر نیاز می توانید از مدل های با آن خصوصیات استفاده نمایید. برای مثال برخی مدل ها از استاندارد IP استفاده می کنند که نشان دهنده مقاومت آن ها در برابر آب و گرد و غبار است. برخی مدل ها نیز از قاب ها با شکل های هندسی مختلف استفاده می کنند تا قابلیت نصب در محیط ها و کانال های مختلف را داشته باشند.

منبع1

منبع2

منبع3

دسترسی آسان

در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر مقاله مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر پروژه مرتبط ثبت نگردیده است!

ثبت نظر