اگزاست فن پارکینگ

اگزاست فن پارکینگ یکی از مدل های کاربردی و پر فروش فن های موجود در بازار است. این فن ها که در مدل های مختلفی در بازار موجود هستند، برای تهویه هوای پارکینگ های سربسته مورد استفاده قرار می گیرند. اگزاست فن پارکینگ یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش های تهویه ساختمان است و حتی از سیستم های تهویه مطبوع ساختمان نیز اهمیت بالاتری دارد. در ادامه در خصوص انواع اگزاست فن پارکینگ، کاربرد ها و مزایای آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

اطلاعاتی در مورد اگزاست فن پارکینگ

شرکت ایرانیان فن

اگزاست فن پارکینگ

اگزاست فن پارکینگ از مهم ترین سیستم های تهویه هوایی است که باید در تمامی ساختمان هایی که پارکینگ های بسته یا نیمه بسته دارند مورد استفاده قرار گیرد. فضا های بسته یکی از مناقع تولید و نگهداری هوای آلوده هستند. حال اگر این هوای آلوده با دود اگزوز اتومبیل های مختلف پر شود دیگر جایی برای تنفس افراد باقی نخواهد ماند. دود باقی مانده در ساختمان می تواند حتی موجب انفجار شود. به همین جهت استفاده از اگزاست فن پارکینگ یک عامل مهم در ساختمان های مختلف به شمار می رود. در ادامه در خصوص انواع اگزاست فن پارکینگ، کاربرد ها و مزایای آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

وظیفه اگزاست فن پارکینگ چیست و چگونه آن را انجام می دهد؟

اگزاست فن پارکینگ همانطور که از نامش پیدا است، فنی است که هوای آلوده موجود در پارکینگ را تخلیه می کند.اگزاست فن پارکینگ در مدل های مختلفی در بازار موجود هستند و بسته به اندازه پارکینگ و همچنین میزان رفت و آمد در آن باید مدل متناسب را انتخاب کرد . به طور کلی تمامی مدل های فن می توانند به نوعی به عنوان هواکش پارکینگ مورد استفاده قرار گیرند اما همانطور که گفته شد باید با توجه به نوع و اندازه پارکینگ انتخاب شوند تا بتوانند اثرگذاری بیشتری داشته باشند و همچنین باید با توجه به ضوابط آتش نشانی (اندازه پارکینگ و بسته بودن آن ) استاندارد ضد حریق اگزاست فن پارکینگ نیز رعایت شود .

اگزاست فن پارکینگ معمولا در بهترین و کامل ترین مدل خود می تواند نقش مکنده هوا را داشته باشد. در طراحی اگزاست فن پارکینگ با توجه به ظرفیت اگزاست تعدادی فن جهت تامین هوای تازه به پارکینگ در نظر گرفته می شود و بدین ترتیب هوای تمیز وارد فضا شده و هوای آلوده نیز به بیرون مکش می شود.

انواع اگزاست فن پارکینگ

همانطور که در بالا اشاره شد، با توجه به اندازه و کاربرد پارکینگ می توان از مدل های مختلف هواکش موجود در بازار به عنوان اگزاست فن پارکینگ استفاده کرد. در ادامه به مدل های مختلف اگزاست فن پارکینگ و کاربرد های مختلفشان اشاره خواهیم کرد.

• اگزاست فن پارکینگ آکسیال. هواکش های آکسیال همان هواکش های قدیمی پروانه ای هستند که در همه جا مشاهده می شوند. با استفاده از پروانه های دو طرفه می توان از این هواکش ها به عنوان یک اگزاست فن حرفه ای استفاده کرد. در صورتی که فضای پارکینگ زیاد بزرگ نیست و هواکش می تواند تمامی هوای موجود را تهویه کند، اگزاست فن پارکینگ آکسیال یکی از بهترین و کاربردی ترین مدل های فن در بازار است. کاربری ساده و همچنین نیاز به تعمیر و نگهداری پایین این مدل ها را به گزینه ای مناسب تبدیل می کنند.

• اگزاست فن پارکینگ جت فن. جت فن ها تکنولوژی های جدیدی هستند که البته از همان سیستم قدیمی استفاده می کنند اما به تازگی استفاده از آن ها در مجموعه های مختلف افزایش یافته است. جت فن امکان تهویه هوای بالایی دارد ولی خود نمی تواند در نقش تامین هوا ظاهر شود. به همین علت باید جت فن را به همراه یک فن دمنده که معمولا از مدل های آکسیال کانالی است، استفاده کنید. جت فن ها می توانند تمامی فضا را تحت پوشش خود قرار دهند و هوای تازه موجود را در تمامی بخش ها به گردش در بیاورند و هوای آلوده را به سمت خروجی هدایت کنند.

• اگزاست فن پارکینگ جت فن کتابی. جت فن های کتابی تفاوت چندانی با جت فن های معمولی ندارند و بیشترین تفاوت آن ها در نوع شکل ظاهری فن است. جت فن های معمولی استوانه ای هستند و فضای حدودا بیشتری را در بالای سقف پارکینگ اشغال می کنند. مدل های کتابی این مشکل را ندارند و با عرض کم خود فضای کمی را اشغال می کنند. برخی مدل های کتابی از سیستم سانتریفیوژ برای کار استفاده می کنند.


@title


کاربرد اگزاست فن پارکینگ

اگزاست فن پارکینگ یکی از کاربردی ترین سیستم های تهویه ای است که تا به حال معرفی شده است. اگزاست فن پارکینگ می تواند علاوه بر تهویه هوا و ایجاد فضای مناسب برای عبور و مرور، خطرات را نیز از ساختمان ها دور کنند و در صورت ایجاد خطر نیز اولین خط مبارزه و پیشگیری باشند.

اگزاست فن پارکینگ در اولین وظیفه خود هوای تازه برای تنفس بهتر افراد وارد ساختمان می کند. وجود هوای تازه برای سوخت و ساز موتور اتومبیل ها نیز مهم است و باید همواره هوای تازه برای تنفس موتور های درون سوز وجود داشته باشد.

از طرف دیگر اگزاست فن پارکینگ تمامی آلودگی های تولید شده توسط خودرو ها را به خارج از ساختمان هدایت می کند. دود اتومبیل ها دارای مواد آلاینده مضری است که در صورت فشرده شدن در یک مکان می توانند موجب انفجار و آتش سوزی شوند.

در صورت ایجاد حریق در ساختمان، یکی از راه های پخش شدن آتش پارکینگ ها به دلیل فضای بسته می باشد اما اگزاست فن پارکینگ با استفاده از حسگر های خود در زمان نیاز شروع به کار می کنند و می توانند به خوبی واکنش نشان داده و از پیشرفت آتش سوزی جلوگیری کنند و حتی با طراحی درست می توانند یک مسیر فرار برای ساکنین ایجاد کنند.

مزایای استفاده از اگزاست فن پارکینگ

• مدل های مختلف استفاده شده اگزاست فن پارکینگ در پارکینگ ها حسگر های مختلفی دارند که می توانند میزان آلودگی و دود را تشخیص دهند و فعالیت خود را به درستی تنظیم کنند تا بتوانند مشکلات موجود را به صورت هوشمند بر طرف کنند.

• استفاده از موتور ها و کنترل کننده های الکتریکی و هوشمند موجب می شود مصرف انرژی اگزاست فن پارکینگ به میزان کاربرد و کارایی در حد کمی باشد و بدین ترتیب استفاده از این دستگاه ها کاملا به صرفه است.

• اگزاست فن پارکینگ از مواد اولیه کاملا با کیفیت و طراحی مناسب ساخته می شود. این عامل سبب می شود نیاز به تعمیر و نگهداری این دستگاه ها کاهش یابد و به راحتی بتوان از آن ها برای سال های طولانی استفاده کرد.

• در حال حاضر یکی از قوانین سخت ساختمان سازی نیز استفاده از هواکش های پارکینگی مناسب و با استاندارد بالا است. به همین جهت ساختمان سازهای مختلف در طراحی های اولیه خود توجه بالایی به نوع و سیستم تهویه پارکینگ خود دارند تا بتوانند بدون مشکل قانونی کار خود را پیش ببرند. بیشتر مدل های اگزاست فن پارکینگ در صورتی که با توجه به مدل و توان خود مورد استفاده قرار گیرند، می توانند به خوبی استانداردها را رعایت کرده و به نکات مثبت ساختمان تبدیل شوند.

• همانطور که در بالا اشاره شد، در صورت طراحی اولیه و درست اگزاست فن پارکینگ، این مدل ها می توانند در هنگام آتش سوزی وسیله ای کاملا کاربردی باشند و علاوه بر پیشگری از پیشرفت آتش سوزی، به آتش نشان ها و افراد حاضر در ساختمان برای ورود و خروج کمک کنند.

منبع1

منبع2

منبع3

دسترسی آسان

در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر مقاله مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر پروژه مرتبط ثبت نگردیده است!

ثبت نظر