اگزاست فن پارکینگ

اگزاست فن پارکینگ از سیستم های تهویه هوایی است که کاربرد بسیار زیادی در پارکینگ ها دارد. معمولا پارکینگ های خودرو ها در طبقه های زیرین ساختمان ها ساخته می شوند و محل تجمع هوای آلوده و دود هستند. اگزاست فن پارکینگ وظیفه مهم تهویه هوا و خارج کردن دود و آلودگی از این محیط را بر عهده دارد. مدل های مختلفی از اگزاست فن پارکینگ در بازار موجود است که مزایای مختلفی دارند.

اگزاست فن پارکینگ یکی از مدل های کاربردی و پر فروش فن های موجود در بازار است. این فن ها که در مدل های مختلفی در بازار موجود هستند، برای تهویه هوای پارکینگ های سربسته مورد استفاده قرار می گیرند. اگزاست فن پارکینگ یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش های تهویه ساختمان است و حتی از سیستم های تهویه مطبوع ساختمان نیز اهمیت بالاتری دارد. در ادامه در خصوص انواع اگزاست فن پارکینگ، کاربرد ها و مزایای آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

اگزاست فن پارکینگ در میان سیستم های تهویه مهم برای ساختمان های بزرگ قرار می گیرد. اگزاست فن ها برای خارج کردن دود و آلودگی ها از فضای بسته پارکینگ ها استفاده می شوند. پارکینگ ها به شکل معمول محلی برای جمع شدن دود و آلودگی خودرو ها هستند و بدین ترتیب امکان ایجاد آتش سوزی و انفجار نیز در این محل ها بسیار زیاد است. اگزاست فن ها می توانند به خوبی به تهویه هوا کمک کنند و خطر های موجود را از ساختمان ها دور کنند. در ادامه این متن به معرفی انواع اگزاست فن پارکینگ می پردازیم و در خصوص نکات خرید و نحوه نگهداری آن ها توضیح خواهیم داد.

اطلاعاتی در مورد اگزاست فن پارکینگ

شرکت ایرانیان فن

اگزاست فن پارکینگ

اگزاست فن پارکینگ از مهم ترین سیستم های تهویه هوایی است که باید در تمامی ساختمان هایی که پارکینگ های بسته یا نیمه بسته دارند مورد استفاده قرار گیرد. فضا های بسته یکی از مناقع تولید و نگهداری هوای آلوده هستند. حال اگر این هوای آلوده با دود اگزوز اتومبیل های مختلف پر شود دیگر جایی برای تنفس افراد باقی نخواهد ماند. دود باقی مانده در ساختمان می تواند حتی موجب انفجار شود. به همین جهت استفاده از اگزاست فن پارکینگ یک عامل مهم در ساختمان های مختلف به شمار می رود. در ادامه در خصوص انواع اگزاست فن پارکینگ، کاربرد ها و مزایای آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

وظیفه اگزاست فن پارکینگ چیست و چگونه آن را انجام می دهد؟

اگزاست فن پارکینگ همانطور که از نامش پیدا است، فنی است که هوای آلوده موجود در پارکینگ را تخلیه می کند.اگزاست فن پارکینگ در مدل های مختلفی در بازار موجود هستند و بسته به اندازه پارکینگ و همچنین میزان رفت و آمد در آن باید مدل متناسب را انتخاب کرد . به طور کلی تمامی مدل های فن می توانند به نوعی به عنوان هواکش پارکینگ مورد استفاده قرار گیرند اما همانطور که گفته شد باید با توجه به نوع و اندازه پارکینگ انتخاب شوند تا بتوانند اثرگذاری بیشتری داشته باشند و همچنین باید با توجه به ضوابط آتش نشانی (اندازه پارکینگ و بسته بودن آن ) استاندارد ضد حریق اگزاست فن پارکینگ نیز رعایت شود .

اگزاست فن پارکینگ معمولا در بهترین و کامل ترین مدل خود می تواند نقش مکنده هوا را داشته باشد. در طراحی اگزاست فن پارکینگ با توجه به ظرفیت اگزاست تعدادی فن جهت تامین هوای تازه به پارکینگ در نظر گرفته می شود و بدین ترتیب هوای تمیز وارد فضا شده و هوای آلوده نیز به بیرون مکش می شود.

انواع اگزاست فن پارکینگ

همانطور که در بالا اشاره شد، با توجه به اندازه و کاربرد پارکینگ می توان از مدل های مختلف هواکش موجود در بازار به عنوان اگزاست فن پارکینگ استفاده کرد. در ادامه به مدل های مختلف اگزاست فن پارکینگ و کاربرد های مختلفشان اشاره خواهیم کرد.

• اگزاست فن پارکینگ آکسیال. فن های آکسیال ساده ترین مدل های فن هستند.هواکش های آکسیال همان هواکش های قدیمی پروانه ای هستند که در همه جا مشاهده می شوند که با موتوری ساده و پروانه های خود بر روی یک محور گردش می کنند و همین چرخش پره ها موجب تهویه هوا می شود. با استفاده از پروانه های دو طرفه می توان از این هواکش ها به عنوان یک اگزاست فن حرفه ای استفاده کرد. فن های آکسیال نمی توانند فشار هوای زیادی تولید کنند و به همین علت توانایی تهویه هوای بالایی ندارند. از این فن ها بیشتر در پارکینگ ها با فضای کوچک و یا دارای روزنه های هوای بزرگ تر استفاده می شود. در صورتی که فضای پارکینگ زیاد بزرگ نیست و هواکش می تواند تمامی هوای موجود را تهویه کند، اگزاست فن پارکینگ آکسیال یکی از بهترین و کاربردی ترین مدل های فن در بازار است. کاربری ساده و همچنین نیاز به تعمیر و نگهداری پایین این مدل ها را به گزینه ای مناسب تبدیل می کنند.

• اگزاست فن پارکینگ جت فن. جت فن ها از موتور های آکسیال استفاده می کنند ولی ساختار بدنه آن ها به شکلی است که به آن ها توان تولید فشار هوای بسیار زیادی می دهد. جت فن ها از ساختاری همانند موتور های جت هواپیما استفاده می کنند و به همین دلیل نیز به این نام معروف شده اند. حالت استوانه ای بدنه موجب می شود موتور بتواند بیشترین فشار هوای ممکن را به وجود آورد و به خوبی فضای پارکینگ را تحت پوشش خود قرار دهد. . جت فن ها تکنولوژی های جدیدی هستند که البته از همان سیستم قدیمی استفاده می کنند اما به تازگی استفاده از آن ها در مجموعه های مختلف افزایش یافته است. جت فن امکان تهویه هوای بالایی دارد ولی خود نمی تواند در نقش تامین هوا ظاهر شود. به همین علت باید جت فن را به همراه یک فن دمنده که معمولا از مدل های آکسیال کانالی است، استفاده کنید. جت فن ها می توانند تمامی فضا را تحت پوشش خود قرار دهند و هوای تازه موجود را در تمامی بخش ها به گردش در بیاورند و هوای آلوده را به سمت خروجی هدایت کنند.

• اگزاست فن پارکینگ جت فن کتابی. جت فن های کتابی تفاوت چندانی با جت فن های معمولی ندارند و بیشترین تفاوت آن ها در نوع شکل ظاهری فن است. جت فن های معمولی استوانه ای هستند و فضای حدودا بیشتری را در بالای سقف پارکینگ اشغال می کنند. مدل های کتابی این مشکل را ندارند و با عرض کم خود فضای کمی را اشغال می کنند. برخی مدل های کتابی از سیستم سانتریفیوژ برای کار استفاده می کنند.


@title


کاربرد اگزاست فن پارکینگ

اگزاست فن پارکینگ یکی از کاربردی ترین سیستم های تهویه ای است که تا به حال معرفی شده است. اگزاست فن پارکینگ می تواند علاوه بر تهویه هوا و ایجاد فضای مناسب برای عبور و مرور، خطرات را نیز از ساختمان ها دور کنند و در صورت ایجاد خطر نیز اولین خط مبارزه و پیشگیری باشند. این فن ها باید بتوانند با استفاده از کار دائمی خود تمامی دود و آلودگی ها را از ساختمان خارج کنند. تجمع دود و آلودگی می تواند به راحتی موجب انفجار و آتش سوزی در ساختمان ها شود. در این شرایط اگزاست فن پارکینگ با استفاده از فن های مختلف و همچنین سنسور های دود و آتش حساس می تواند به خوبی تهویه را انجام دهد و تمامی آلودگی ها را از فضای بسته پارکینگ ها خارج نماید.

اگزاست فن پارکینگ در اولین وظیفه خود هوای تازه برای تنفس بهتر افراد وارد ساختمان می کند. وجود هوای تازه برای سوخت و ساز موتور اتومبیل ها نیز مهم است و باید همواره هوای تازه برای تنفس موتور های درون سوز وجود داشته باشد. اگزاست فن پارکینگ به خوبی می تواند هوای تازه را نیز وارد پارکینگ ها کند. فقط خروج هوای آلوده نمی تواند به کیفیت تنفس کمک کند و به همین دلیل فن ها باید در کنار خارج کردن هوای آلوده، هوای تمیز و تازه را نیز وارد فضا کنند.

از طرف دیگر اگزاست فن پارکینگ تمامی آلودگی های تولید شده توسط خودرو ها را به خارج از ساختمان هدایت می کند. دود اتومبیل ها دارای مواد آلاینده مضری است که در صورت فشرده شدن در یک مکان می توانند موجب انفجار و آتش سوزی شوند.

یکی از مهم ترین مزایای اگزاست فن پارکینگ کمک به سیستم های اطفای حریق است. در صورت ایجاد حریق در ساختمان، یکی از راه های پخش شدن آتش پارکینگ ها به دلیل فضای بسته می باشد اما اگزاست فن پارکینگ با استفاده از حسگر های خود در زمان نیاز شروع به کار می کنند و می توانند به خوبی واکنش نشان داده و از پیشرفت آتش سوزی جلوگیری کنند و حتی با طراحی درست می توانند یک مسیر فرار برای ساکنین ایجاد کنند. معمولا تمامی مدل های اگزاست فن پارکینگ توانایی تولید فشار هوای بالایی دارند. در این شرایط این فن ها می توانند از پیشروی حریق و دود جلوگیری کنند.

مزایای استفاده از اگزاست فن پارکینگ

• این مدل فن ها از تکنولوژی روز دنیا استفاده می کنند و به همین دلیل به خوبی می توانند از تمامی حسگر های جدید و حرفه ای پشتیبانی کنند. استفاده از حسگر های حساس و به روز موجب می شود اگزاست فن بتواند در مواقع نیاز واکنش سریع و بسیار خوبی داشته باشد و بدین ترتیب وظیفه خود را با سرعت توان بهتری انجام دهد.

مدل های مختلف استفاده شده اگزاست فن پارکینگ در پارکینگ ها حسگر های مختلفی دارند که می توانند میزان آلودگی و دود را تشخیص دهند و فعالیت خود را به درستی تنظیم کنند تا بتوانند مشکلات موجود را به صورت هوشمند بر طرف کنند.

• استفاده از موتور ها و کنترل کننده های الکتریکی و هوشمند موجب می شود مصرف انرژی اگزاست فن پارکینگ به میزان کاربرد و کارایی در حد کمی باشد و بدین ترتیب استفاده از این دستگاه ها کاملا به صرفه است.

• اگزاست فن پارکینگ از مواد اولیه کاملا با کیفیت و طراحی مناسب ساخته می شود. این عامل سبب می شود نیاز به تعمیر و نگهداری این دستگاه ها کاهش یابد و به راحتی بتوان از آن ها برای سال های طولانی استفاده کرد.

• در حال حاضر یکی از قوانین سخت ساختمان سازی نیز استفاده از هواکش های پارکینگی مناسب و با استاندارد بالا است. به همین جهت ساختمان سازهای مختلف در طراحی های اولیه خود توجه بالایی به نوع و سیستم تهویه پارکینگ خود دارند تا بتوانند بدون مشکل قانونی کار خود را پیش ببرند. بیشتر مدل های اگزاست فن پارکینگ در صورتی که با توجه به مدل و توان خود مورد استفاده قرار گیرند، می توانند به خوبی استانداردها را رعایت کرده و به نکات مثبت ساختمان تبدیل شوند.

• همانطور که در بالا اشاره شد، در صورت طراحی اولیه و درست اگزاست فن پارکینگ، این مدل ها می توانند در هنگام آتش سوزی وسیله ای کاملا کاربردی باشند و علاوه بر پیشگری از پیشرفت آتش سوزی، به آتش نشان ها و افراد حاضر در ساختمان برای ورود و خروج کمک کنند.

• تمامی مدل های اگزاست فن پارکینگ از موتور های جدید استفاده می کنند که مصرف انرژی پایینی دارند. مصرف انرژی پایین در کنار توان تولیدی بالا می تواند به خوبی استفاده از این مدل موتور های فن را توجیه کند.

نکات مهم برای انتخاب اگزاست فن پارکینگ

• مهم ترین نکته ای که در هنگام انتخاب و خرید اگزاست فن پارکینگ باید به آن توجه نمایید شکل هندسی فضای پارکینگ است. شما باید به شکل کامل نوع فضا و اندازه و ارتفاع آن را در نظر بگیرید و همچنین مسیر های ورود و خروج هوا را مشخص نمایید. در این شرایط با مشورت با کارشناسان فنی می توانید بهترین مدل فن که می تواند یک سیستم تهویه پارکینگ خوب برای شما به همراه داشته باشد را انتخاب کنید.

• اگزاست فن پارکینگ یکی از مهم ترین بخش های سیستم تهویه ساختمان ها است. اگزاست فن پارکینگ باید به شکل دائمی در حال کار و یا در شرایط آماده به کار قرار داشته باشند. بدین ترتیب شما باید مدلی را انتخاب نمایید که از کیفیت بالا و ضمانت نامه معتبر بهره ببرد.

• سازمان آتش نشانی و همچنین شهرداری استاندارد های خاصی را برای اگزاست فن پارکینگ در نظر گرفته شده است که شما باید در هنگام خرید فن به آن ها توجه نمایید. بررسی دقیق استاندارد ها و خرید بر اساس آن موجب می شود بتوانید پس از نصب اگزاست فن پارکینگ به راحتی مجوز آتش نشانی و شهرداری را دریافت کنید.

نکات مهم برای نگهداری اگزاست فن پارکینگ

• نصب سیستم های تهویه پارکینگ را به متخصصان فنی بسپارید. تجربه و دانش فنی آن ها موجب می شود تمامی موارد را مدنظر قرار دهند و کار شما را با کیفیت بالاتری به سر انجام برسانند.

• اگزاست فن پارکینگ و حسگر های همراه آن را به شکل دوره ای بررسی کنید. تعمیر و نگهداری اگزاست فن پارکینگ به تجربه و مهارت زیادی نیاز ندارد و می توانید با بررسی های کلی از صحت عملکرد این سیستم ها مطمئن شوید.

• استفاده از سیستم های کنترل هوشمند پیشرفته می تواند امنیت ساختمان و همچنین طول عمر دستگاه را افزایش دهد. سیستم های کنترل حکم مغز متفکر سیستم تهویه هوای شما را دارند و می توانند با تصمیمات سریع خود موجب شروع عملکرد و یا خاموش شدن موتور های دستگاه شوند. در شرایطی که حسگر های شرایط عادی را در پارکینگ نشان دهند، سیستم کنترل به موتور دستور خاموش شدن می دهد و موجب استراحت موتور اگزاست فن پارکینگ می شود. هر چقدر استراحت ها و کم کردن دور موتور بیشتر باشد طول عمر موتور اگزاست فن پارکینگ افزایش خواهد یافت و نیاز به تعمیر و استهلاک دستگاه نیز کاهش می یابد.

منبع1

منبع2

منبع3

دسترسی آسان

در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر مقاله مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر پروژه مرتبط ثبت نگردیده است!

ثبت نظر