جت فن آتش نشانی

جت فن آتش نشانی یکی از سیستم های تهویه ساختمان ها و مکان های عمومی است که باید حتما مورد استفاده قرار گیرد تا ساختمان بتواند استاندارد های آتش نشانی را پشت سر بگذارد. در ادامه بیشتر در رابطه با انواع و کاربرد های جت فن آتش نشانی صحبت خواهیم کرد.جت فن آتش نشانی مهم ترین بخش سیستم تهویه هوای ساختمان ها است که سازمان آتش نشانی نیز تاکید زیادی بر روی نصب آن ها دارد. جت فن آتش نشانی می توانند هوای پرفشاری ایجاد کنند که برای تهویه و تخلیه هوا بسیار مناسب است. جت فن آتش نشانی کاربرد های زیادی برای ساختمان های بزرگ و همچنین مراکز عمومی و پر رفت و آمد دارند و آتش نشانی نیز استاندارد های مشخصی را برای آن ها وضع کرده است. در ادامه در خصوص انواع جت فن آتش نشانی و همچنین کاربرد ها و مزایای استفاده از آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

جت فن آتش نشانی چگونه کار می کند؟

به طور کلی بیشتر مدل های جت فن آتش نشانی از فن های آکسیال پروانه ای استفاده می کنند که در یک پوشش استوانه ای قرار گرفته است. جت فن آتش نشانی می توانند فشار هوای بسیار زیادی تولید کنند که موجب می شود هوا در فضای بسیار زیادی مورد تهویه قرار گیرد. جت فن ها هوای ورودی را به خوبی در تمامی فضا به گردش در می آورند. این عامل سبب می شود عملکرد عادی هوا را در محیط های بسته به شکل دائمی تهویه کنند و از طرف دیگر نیز در صورت بروز آتش سوزی، جت فن آتش نشانی می توانند با ایجاد فشار هوا هم از پیشروی آتش جلوگیری کرده و هم فضایی برای عبور و مرور و فرار افراد ایجاد کنند.

مزایای استفاده از جت فن آتش نشانی

• تهویه کامل هوا. جت فن آتش نشانی می تواند هوای آلوده را به شکل کامل تهویه کند. جت فن آتش نشانی به دلیل قدرت تولید فشار هوای بسیار بالا می توانند به خوبی تمامی فضا ها را پوشش دهند و هوای تمیز ورودی را به همه قسمت ها برسانند.

• تخلیه هوای آلوده. جت فن آتش نشانی به شکل دائمی کار می کند تا تمامی هوای آلوده را از فضا خارج کند. وجود هوای آلوده در فضا می تواند یکی از دلایل اصلی ایجاد آتش سوزی و یا حتی انفجار باشد. در این شرایط ارزش اصلی جت فن آتش نشانی با تخلیه دائمی این هوای الوده مشخص می شود.

جت فن آتش نشانی چگونه کار می کند؟

شرکت ایرانیان فن

جت فن آتش نشانی

به طور کلی بیشتر مدل های جت فن از فن های آکسیال پروانه ای استفاده می کنند که در یک پوشش استوانه ای قرار گرفته است. جت فن ها می توانند فشار هوای بسیار زیادی تولید کنند که موجب می شود هوا در فضای بسیار زیادی مورد تهویه قرار گیرد. جت فن ها هوای ورودی را به خوبی در تمامی فضا به گردش در می آورند. این عامل سبب می شود عملکرد عادی هوا را در محیط های بسته به شکل دائمی تهویه کنند و از طرف دیگر نیز در صورت بروز آتش سوزی، جت فن ها می توانند با ایجاد فشار هوا هم از پیشروی آتش جلوگیری کرده و هم فضایی برای عبور و مرور و فرار افراد ایجاد کنند.

انواع مختلف جت فن آتش نشانی

• جت فن ساده. مدل پایه جت فن که از فن آکسیال، ساختار استوانه ای و همچنین حرکت یک طرفه هوا استفاده می کند.

• جت فن دو طرفه. این مدل با توجه به استفاده از موتور و پروانه های مخصوص می توانند در صورت نیاز جهت جریان هوا را برعکس کنند. این ویژگی برای مواقع خاص همانند آتش سوزی بسیار مناسب و کاربردی است.

• جت فن کتابی. این مدل برخلاف دیگر مدل ها از فن سانتریفیوژ استفاده می کند و به جای ساختار استوانه ای، از یک ساختار مکعبی استفاده می کند که موجب می شود فن فضای کمتری را اشغال کند و برای فضا های با ارتفاع کم مناسب باشد.


@title


محل های استفاده از جت فن آتش نشانی

• پارکینگ. مهم ترین مکانی که باید از جت فن آتش نشانی در آن استفاده شود پارکینگ ساختمان ها است. پارکینگ ها محل تجمع دود و آلودگی خودرو ها هستند و به دلیل عدم وجود روزنه تهویه هوا به سرعت برای انفجار و ایجاد آتش سوزی مستعد می شوند. در این شراط جت فن به شکل کامل هوای آلوده را از پارکینگ ها خارج می کند و هوای تمیز را در گردش نگه می دارد. از طرف دیگر نیز در صورت بروز آتش سوزی پارکینگ ها به دلیل فضای باز مستعد افزایش آتش هستند. جت فن ها در این شرایط هوای پرفشاری ایجاد می کنند که از پیشرفت آتش و سرایت آن به بخش های دیگر جلوگیری می کنند.

• تونل. تونل ها نیز همانند پارکینگ از آلودگی ها و دود اتومبیل ها پر می شوند و به همین جهت مستعد آتش سوزی و انفجار هستند. جت فن های تونلی به شکل دائمی کار می کنند تا همواره هوای تمیز در داخل تونل ها در گردش باشد. حسگر های موجود در تونل ها نیز باعث می شود در صورت بروز مشکل و آتش سوزی، تمامی جت فن ها با کمک یکدیگر به کنترل آتش و کاهش آن اقدام کنند.

• راه پله. راه پله ها هوای آلوده زیادی نخواهند داشت اما در زمان آتش سوزی می توانند بسیار مهم باشند. راه پله ها در زمان آتش سوزی تردد زیادی را تجربه خواهند کرد و از طرف دیگر به دلیل ساختار خالی خود محلی مناسب برای پیشرفت آتش هستند. فن سانتریفوژ نصب شده در راه پله ها با استفاده از حسگر ها و یا به شکل دستی شروع به کار خواهد کرد و با ایجاد یک فشار مثبت در طول راه پله، مسیر فرار برای ساکنین را ایجاد خواهد کرد. این مسیر سپس به عنوان مسیر عبور و مرور ماموران آتش نشانی نیز استفاده خواهد شد. فشار مثبت ایجاد شده از پیشروی آتش نیز جلوگیری کرده و آن را در مکان خود حبس می کند.

استاندارد های مورد نیاز برای جت فن آتش نشانی

جت فن آتش نشانی بی دلیل به این نام معروف نشده است. سازمان آتش نشانی کل کشور با کمک شهرداری ها استانداردی برای تمامی جت فن های مصرفی قرار داده است که حتما باید از آن پیروی کنند. جت فن هایی که در مکان های حساس ساختمان ها و فضا های عمومی استفاده می شوند حتما باید دارای استاندارد F300 باشند. این استاندارد بدین معنی است که جت فن حتما باید بتواند حداقل به مدت یک ساعت در دمای 300 درجه سانتی گراد و بالاتر به کار ادامه دهد.

این استاندارد به این دلیل وضع شده است که در ایجاد آتش سوزی ها معمولا دمای محیط به 300 درجه و بالاتر خواهد رسید و معمولا از شروع آتش تا رسیدن ماموران و شروع کارهای اطفا در حدود یک ساعت زمان خواهد برد. در این شرایط جت فن آتش نشانی در صورتی که از این استاندارد استفاده کند می تواند به مدت یک ساعت از پیشرفت آتش جلوگیری کرده و فضای عبور و مرور را نیز برای افراد باز نگه دارد که این حالت می تواند به ماموران آتش نشانی برای انجام وظیفه بهتر کمک کند.


@title


مزایای استفاده از جت فن آتش نشانی

• تهویه کامل هوا. جت فن می تواند هوای آلوده را به شکل کامل تهویه کند. جت فن ها به دلیل قدرت تولید فشار هوای بسیار بالا می توانند به خوبی تمامی فضا ها را پوشش دهند و هوای تمیز ورودی را به همه قسمت ها برسانند.

• تخلیه هوای آلوده. جت فن آتش نشانی به شکل دائمی کار می کند تا تمامی هوای آلوده را از فضا خارج کند. وجود هوای آلوده در فضا می تواند یکی از دلایل اصلی ایجاد آتش سوزی و یا حتی انفجار باشد. در این شرایط ارزش اصلی جت فن با تخلیه دائمی این هوای الوده مشخص می شود.

• تقابل با حریق و آتش سوزی. یکی از وظایف اصلی جت فن تقابل با حریق و آتش سوزی در ساختمان ها است. جت فن ها باید حتما از استاندارد های مخصوصی که آتش نشانی مشخص کرده پیروی کنند و بتوانند انتظارات را برآورده کنند. یکی از دلایل اصلی استفاده از جت فن حفظ ایمنی ساختمان و مکان های عمومی در مواجهه با بحران و شرایط سخت است. در این وضعیت جت فن هایی که توان بالایی دارند و توانسته اند آزمایش های استاندارد را با موفقیت پشت سر بگذارند، در شرایط آتش سوزی می توانند به خوبی از پس وظایف خود برآیند و ایمنی ساختمان و ساکنان را به خوبی تامین کنند.

1منبع 2منبع

دسترسی آسان

در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر مقاله مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر پروژه مرتبط ثبت نگردیده است!

ثبت نظر