جت فن پارکینگ

جت فن پارکینگ یکی از سیستم های تهویه هوای بسیار مهم در تمامی ساختمان های بزرگ است. پارکینگ ها محل جمع شدن دود ها و گاز های خطرناک هستند و حتما باید با استفاده از سیستم تهویه این آلودگی ها را خارج کرد. بهترین سیستم برای تهویه این فضا ها جت فن پارکینگ است.

جت فن پارکینگ چیست

تهویه جت فن (که با عناوین تهویه القایی و تهویه ضربه‌ای هم شناخته می‌شود) مبتنی بر فن‌های محوری یا شعاعی غیر مجرایی است که در نزدیکی سقف پارکینگ ماشین قرارگرفته‌اند. جت فن پارکینگ مقدار زیادی هوا را با سرعت کم از طریق جریان‌های تولیدشده جابجا می‌کنند. به‌این‌ترتیب، آن‌ها هوای تازه را از فضای باز تأمین می‌کنند و در صورت آتش‌سوزی آلاینده‌ها و دود را استخراج می‌کنند.

جت فن پارکینگ برای تهویه محل پارک خودروها در فضاهای بسته نظیر پارکینگ‌های زیرزمینی و طبقاتی ضروری است تا دودهای خارج‌شده از موتور و اگزوز وسایل نقلیه که حاوی آلاینده‌های مضر ازجمله مونوکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن، دی‌اکسید گوگرد و ترکیبات فلزی سنگین می‌باشد را خارج کند.

چرا برای تهویه پارکینگ از جت فن پارکینگ استفاده می‌کنیم؟

فن‌آوری جت فن پارکینگ در اکثر کشورها برای تهویه پارکینگ استاندارد است. اساس کار مبتنی بر جریان هوایی است که یا از طریق فن‌های محوری خاموش تزریق می‌شود یا فن‌های شعاعی که به‌طور مؤثر در حال حرکت‌ اند هوا را در هر سطح پارکینگ از منبع به نقاط خروجی حرکت می‌دهند، جت فن پارکینگ برای تهویه، خروج دود و کنترل انتشار دود مناسب است. در مقایسه با دستگاه‌های تهویه سنتی، جت فن‌ پارکینگ مزایایی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره‌شده است:


@image


• کنترل کارآمد انتشار دود در صورت بروز آتش‌سوزی

جت فن پارکینگ درصورتی‌که در محل مناسب نصب شود، جریان هوای ناشی از جت فن پارکینگ به محدود کردن میزان دود در نزدیکی محل احتراق آتش کمک می‌کند و از انتشار آتش در مناطق هم‌جوار جلوگیری می‌کند، ضمن اینکه باعث استخراج دود به سمت نقاط خروجی می‌شود، خروجی‌های اضطراری را تمیز نگه می‌دارد.

• حداکثر راندمان و انتشار کم‌صدا جت فن پارکینگ

سیستم تهویه جت فن پارکینگ توسط حسگرهایی تنظیم‌شده است که میزان CO، سطح دما و وجود دود را کنترل می‌کنند. این حسگر جت فن پارکینگ می‌توانند تعداد مناسب فن را با سرعت مناسب برای برآورده کردن نیازهای خاص تهویه یا برای مدیریت آتش، جلوگیری از اتلاف انرژی و کاهش انتشار صدا فعال کنند.

• کاهش مصرف و درنتیجه هزینه‌های پایین کار با جت فن پارکینگ

نگهداری مداوم آلاینده‌ها در زیر آستانه‌ها از طریق سیستم‌های تهویه مکانیکی منجر به هزینه‌های بالای مدیریت می‌شود. جت فن پارکینگ هم به‌سرعت هوای بالایی احتیاج دارند که منجر به تلف شدن بار در کانال‌ها و درنتیجه مصرف زیاد می‌شود. از طرف دیگر، در سیستم تهویه جت فن پارکینگ، معماری پارکینگ است که هوا را بدون مقطع عرضی کاهش‌یافته منتقل می‌کند. به همین دلیل می‌توان هوا را با سرعت کمتری جابجا کرد و در نتیجه با استفاده از جت فن پارکینگ صرفه‌جویی قابل‌ توجهی در انرژی می‌شود.

اطلاعاتی در مورد جت فن پارکینگ

شرکت ایرانیان فن

جت فن پارکینگ چیست؟

جت فن پارکینگ به نوعی اصلی ترین بخش سیستم تهویه پارکینگ ها به شمار می رود. در جامعه امروزی ساختمان ها چند طبقه ساخته می شوند و معمولا پارکینگ ها در زیر زمین و در فضا های بزرگ بدون روزنه طراحی می شوند. در این شرایط به یک سیستم تهویه کارآمد برای تهویه هوا نیاز دارید. جت فن پارکینگ بهترین سیستم برای به گردش در آوردن هوای ورودی به درون پارکینگ است. جت فن پارکینگ توان تولید فشار هوای زیادی دارند و می توانند به خوبی هوای وارد شده را در تمام فضا به گردش در بیاورند. در ادامه در خصوص نحوه کار، انواع، مزایا و نکات مهم برای انتخاب جت فن پارکینگ بیشتر صحبت خواهیم کرد.


@title


نحوه کار جت فن پارکینگ

جت فن ها موتور های قدرتمند آکسیال و یا سانتریفیوژ هستند که در پوسته های استوانه ای و مکعبی قرار گرفته اند. این موتور ها با طراحی ارگونومیک و آیرودینامیک خود می توانند فشار هوای بسیار زیادی تولید کنند. این فشار هوای تولید شده در تمامی فضای پارکینگ پخش می شود و هوا را به گردش در می آورد. جت فن پارکینگ باید به شکلی در پارکینگ نصب شوند که بتوانند با استفاده از جهت گردش هوای خود، هوای تازه ورودی را در سطح پخش کرده و هوای آلوده را به سمت خروجی هدایت کنند.


@title


انواع مختلف جت فن پارکینگ

• جت فن ساده. ساده ترین مدل جت فن پارکینگ که از فن آکسیال و طراحی استوانه ای استفاده کرده و می تواند هوا را در یک جهت به حرکت در بیاورد.

• جت فن دو طرفه. این مدل می تواند با استفاده از موتور و پروانه های دو طرفه خود در مواقع نیاز به شکل کامل جهت جریان هوا را تغییر دهد. این ویژگی در هنگام ایجاد آلودگی های زیاد و یا آتش سوزی کاملا کاربردی است.

• جت فن قابل تنظیم. این مدل جت فن پارکینگ نیز برای فضا های غیر هم سطح و دارای شیب مناسب است و می توان با استفاده از ورودی و خروجی انعطاف پذیر این مدل، بین دهانه ورودی و خروجی زاویه ایجاد کرد تا عمل تهویه به شکل بهتری انجام شود.

• جت فن کتابی. تمامی مدل های بالا از فن آکسیال و طراحی استوانه ای استفاده می کردند. در مکان هایی که ارتفاع پارکینگ کم است نمی توان از مدل های استوانه ای استفاده کرد. به همین منظور مدل هایی با طراحی مکعبی تولید شده اند که فضای کمتری از نظر ارتفاع اشغال می کنند. این مدل جت فن پارکینگ از موتور های سانتریفیوژ استفاده می کند تا جای کمتری در پوسته فن بگیرند.


@title


کاربرد جت فن پارکینگ

• تهویه هوای پارکینگ های بزرگ و سربسته

• کمک به سیستم های اطفای حریق در هنگام ایجاد دود و آتش سوزی

مزایای استفاده از جت فن پارکینگ

• ایجاد هوای تازه و با اکسیژن بالا. جت فن پارکینگ با وارد کردن حجم زیادی از هوای تازه و همچنین خارج کردن هوای آلوده موجب بالا رفتن هوای قابل تنفس در فضای بسته می شود.

• پوشش فضای زیاد. جت فن پارکینگ قدرت پوشش بالایی دارند می توانند تقریبا تمامی نقاط را از هوای آلوده خالی کنند.

• عملکرد مناسب در هنگام حریق. جت فن پارکینگ می تواند در هنگام ایجاد دود غلیظ و آتش سوزی یک فضای فرار ایجاد کند و در کنار این عملکرد نیز از گسترش آتش جلوگیری نماید.

• جت فن پارکینگ به دلیل طراحی پیشرفته خود مصرف انرژی پایینی دارد که آن ها را برای نصب در محیط هایی که مصرف بالا و یا برق رسانی ضعیف است نیز مناسب می کند.

استاندارد های مورد نیاز جت فن پارکینگ

جت فن پارکینگ یکی از الزامات اعلام شده از طرف آتش نشانی و شهرداری کشور است که باید در پارکینگ های بزرگ و سربسته نصب شود. سیستم جت فن پارکینگ یکی از مهم ترین قسمت های ساختمان هستند و سازمان آتش نشانی کشور نیز در حال حاضر تاکید زیادی بر استفاده درست از آن دارد. ساختمان های بزرگ حتما باید پارکینگ های کاملی داشته باشند و در کنار این موضوع تمامی بخش های پارکینگ باید از سیستم تهویه هوای جدید و کارآمد استفاده کند.

یکی از استاندارد های سختگیرانه در خصوص نوع جت فن پارکینگ وضع شده است. تمامی فن های نصب شده در پارکینگ باید از استاندارد EN12101-3 که به طور عامیانه F300 نامیده می شوند ، پیروی می کنند. این استاندارد بدین معنی است که جت فن پارکینگ نصب شده باید بتواند بدون مشکل برای یک ساعت در دمای 300 درجه سانتی گراد کار کند. این استاندارد از این نظر وضع شده است که جت فن پارکینگ بتواند زمان آتش سوزی حداقل تا یک ساعت به کار ادامه دهد و بدین ترتیب بتواند مسیر عبور و مرور را برای نیرو های آتش نشانی باز نگه دارد. همچنین فعالیت حداقل یک ساعت جت فن موجب می شود آتش به ستون ها و پی ساختمان نفوذ نکند و نجات ساختمان آسان تر شود.

بیشتر شرکت های تولیدی و وارد کننده جت فن پارکینگ در حال حاضر جت فن هایی با استاندارد F300 ارائه می کنند و از طرف دیگر برخی مدل ها حتی می توانند بیش از یک ساعت نیز این دما و یا حتی دما های بالاتر را تحمل کنند که موجب می شود در صورت استفاده از این مدل ها خیالتان از بابت سلامت و ایمنی ساختمان راحت تر باشد.

نکاتی مهمی که در هنگام انتخاب و تهیه جت فن پارکینگ باید به آن ها توجه کنید

• باید اندازه فضا و همچنین محل های ورود و خروج هوا را با طراحی های حرفه ای مشخص کنید. نقشه پارکینگ خود را مشخص کنید. تمامی فضا های کور و نقاط غیر قابل دسترسی را مشخص کنید. تمامی ستون ها را در نقشه مشخص کنید. سپس با توجه به توان مدل های مختلف جت فن پارکینگی موجود در بازار مدل های مناسب را انتخاب نمایید. سیستم تهویه پارکینگ بسیار مهم است و باید زمان مناسبی برای انتخاب سیستم مناسب هزینه کنید.

• حسگر های جدید و با کیفیتی برای جت فن پارکینگ تهیه کنید. هرچه جت فن پارکینگ بتواند سریع تر به دود و آتش سوزی واکنش نشان دهد، سریع تر نیز می تواند از پیشرفت آن جلوگیری کند و بدین ترتیب صدمه کمتری به ساختمان وارد خواهد شد.

• به سیم کشی جت فن پارکینگ توجه ویژه ای داشته باشید. در صورتی که جت فن از استاندارد آتش نشانی پشتیبانی کند ولی سیم کشی ها با حرارت کم دچار مشکل شوند، شما نمی توانید از جت فن پارکینگ استفاده کنید. بنابراین سیم کشی برق را با دقت و استاندارد مناسبی انجام دهید ، مطابق با قانون سازمان آتش نشانی کلیه سیم ها باید تا دمای 900 درجه تحمل دما داشته باشند .

• کانال های هوای ورودی و خروجی را نیز باید با وسواس زیادی طراحی و اجرا کنید. این کانال ها به عنوان منبع اصلی جت فن هستند و در صورتی که هوای تازه و یا هوای آلوده به گردش در نیایند به شکل کامل کار جت فن مختل خواهد شد. این کانال های هوایی را به شکل دائمی طراحی و بررسی کنید تا در شرایط عادی و یا حتی در هنگام آتش سوزی و یا دود های سنگین نیز موجب ایجاد اخلال در کار جت فن نشوند.

منبع1

منبع2

منبع3

دسترسی آسان

در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر مقاله مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر پروژه مرتبط ثبت نگردیده است!

ثبت نظر