جت فن تونلی

جت فن تونلی یکی از سیستم های تهویه هوای بسیار کاربردی است. جت فن تونلی موتور های بسیار قدرتمندی است که می تواند هوای تازه وارد شده به مجموعه را به شکل سراسری به همه قسمت ها برساند و هوای آلوده را هم به سمت خروجی انتقال دهد. جت فن تونلی برای استفاده در تونل ها مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از مهم ترین سیستم های جاده ای به شمار می رود. در ادامه در خصوص انواع جت فن تونلی و مزایای آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

در مورد جت فن تونلی بیشتر بدانیم

شرکت ایرانیان فن

جت فن تونلی

جت فن تونلی از سیستم های تهویه مهم و بسیار کاربردی است که در تونل های داخل شهری و بین راهی نصب می شود و هوای آلوده تولید شده توسط اگزوز اتومبیل ها را به بیرون تونل هدایت می کند. جت فن ها سیستم های هواساز نیستند ولی می توانند کار هواکش ها و فن های هواساز را تکمیل کنند. جت فن تونلی قابلیت تهویه هوا و انتقال هوا را دارد و می تواند حجم زیادی از هوا را در فضای بسیار بزرگی به گردش در بیاورد. به دلیل موتور های پر قدرت جت فن تونلی نیز می توانند تمامی فضا های کور را نیز پوشش دهند. جت فن تونلی انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت و در خصوص مزایا و کاربرد های جت فن تونلی صحبت خواهیم کرد.

جت فن تونلی چیست؟

جت فن تونلی دستگاهی بزرگ و استوانه ای شکل است که در بالای سقف تونل ها نصب می شود و می تواند هوای تازه وارد شده به تونل را در سراسر آن پخش کند و موجب تهویه هوای این سیستم شود. معمولا جت فن تونلی از فن های آکسیال بزرگ و قدرتمند برای تهویه هوا استفاده می کنند. فشار هوای تولید شده توسط جت فن در سراسر این محیط بسته پخش می شود و بدین ترتیب یک جریان هوای دائمی به وجود می آید. با توجه به تنظیمات اولیه جت فن تونلی، جریان هوا به شکلی خواهد بود که هوای تازه از ورودی ها و هواساز گرفته شده و در سراسر تونل پخش می شوند و هوای آلوده به سمت خروجی ها هدایت می شوند.

سیستم های تهویه تونل که از جت فن تونلی استفاده می کنند کامل ترین سیستم های تهویه هستند و از بالاترین تکنولوژی استفاده می کنند. این سیستم ها می توانند تمامی نیاز های تهویه تونل ها را بر طرف کنند و به شکل کامل ایمنی این قسمت های حیاتی جاده ها را نیز تامین کنند.

انواع جت فن تونلی

• جت فن تونلی معمولی. بیشترین کاربرد جت فن تونلی معطوف به مدل های معمولی آن است. مدل های معمولی در توان های تولیدی مختلفی در بازار موجود هستند. مدل معمولی قابلیت تغییر در ورودی و خروجی و همچنین معکوس شوندگی را ندارد و فقط می تواند جریان هوا را در یک جهت هدایت کند. جت فن تونلی معمولی با همه این محدودیت ها توان تولیدی و کاربرد بسیار زیادی دارد و یکی از بهترین سیستم های تهویه ای است که تا به حال اختراع شده است. جت فن تونلی کارکرد ساده ای دارند ولی با این حال می توانند به خوبی تهویه را در تونل ها انجام دهند و از جمع شدن دود و آلاینده ها جلوگیری کنند.


@title


• جت فن تونلی معکوس شونده Reversible . بعضی مدل های جت فن برای کارایی بالا از قابلیت معکوس شوندگی جریان هوا بهره می برند. معکوس کردن سیستم جریان هوا با استفاده از پروانه های دو طرفه و موتور های با قابلیت بالا انجام می شود. در مواردی که جهت تولید الودگی ها تغییر می کند و یا سیستم هواساز دچار مشکل می شود، جت فن تونلی می تواند جهت جریان هوا را تغییر دهد تا از تجمع آلودگی جلوگیری کند. حسگر های مخصوص استفاده شده در این سیستم جت فن تونلی نیز می تواند با تشخیص حریق و دود زیاد جهت جریان هوا را برای جلوگیری از پیشرفت دود تغییر دهد و بدین ترتیب از نظر ایمنی تونل نیز کمک شایانی خواهند کرد.

• جت فن تونلی منعطف یا موزی. همانطور که در بالا اشاره شد، مدل های معمولی ثابت هستند و نمی توان ورودی و خروجی جت فن را تنظیم کرد. در طرف مقابل مدل های منعطف می توانند ورودی و خروجی هایی داشته باشند که به صورت مستقیم در یک راستا نباشند. این فن ها در مکان هایی استفاده می شوند که دارای قوس و یا انحنا هستند. بدین ترتیب بر اساس زاویه موجود در تونل، ورودی و خروجی جت فن نیز تنظیم می شود تا با این کار تمامی فضا به شکل کامل پوشش داده شود.


@title


• جت فن کتابی. تمامی مدل های جت فن استوانه ای هستند و فضای زیادی در بالای تونل اشغال می کنند اما اگر ارتفاع تونل کوتاه باشد به ناچار باید از مدل های کتابی استفاده کرد که شکل ظاهری مکعبی و فشرده ای دارند. مدل های کتابی معمولا از سیستم فن سانتریفیوژ برای تهویه هوا استفاده می کنند و توان تولیدی کمتری در مقایسه با مدل های معمولی دارند.


@title


کاربرد های جت فن تونلی

• تهویه هوای داخل تونل ها و خارج کردن آلودگی ها.

• وارد کردن هوای تازه برای تنفس افراد حاضر در خوردو ها و همچنین تنفس موتور اتومبیل ها.

• جلوگیری از تجمع دود ها و از بین بردن خطر انفجار و آتش سوزی.

• کمک به جلوگیری از پیشرفت حریق در زمان ایجاد آتش سوزی در تونل ها.

مزایای استفاده از جت فن تونلی

• جت فن ها برای سلامتی افرادی که از تونل ها عبور می کنند بسیار مفید هستند. از بین بردن آلودگی ها موجب می شود حتی بیماران تنفسی نیز مشکلی از حضور در تونل نداشته باشند.

• در صورت وجود ترافیک و مسدود شدن تونل نیز این سیستم ها می توانند به تهویه هوا بپردازند و بدین ترتیب خطر خفگی و مشکلات تنفسی را از بین خواهند برد.

• در صورت بروز آتش سوزی در تونل ها، جت فن تونلی می تواند علاوه بر جلوگیری از پیشرفت آتش سوزی، برای خاموش کردن آن نیز تلاش کند. تمامی مدل های جت فن تونلی با حسگرهای مختلف کنترل می شوند و با استفاده از سیستم کنترل کامپیوتری در صورت بروز حریق به نوعی کار خود را ادامه خواهند داد تا علاوه بر جلوگیری از پیشرفت، برای خاموش کردن حریق نیز اقدام نمایند.

• جت فن تونلی می تواند با استفاده از حسگر های خود میزان الودگی موجود در محیط را اندازه گیری کند و براساس همین میزان نیز فعالیت خود را انجام دهد. بدین ترتیب جت فن تونلی با عملکرد قابل تنظیم خود میزان مصرف انرژی را نیز کاهش می دهد و همچنین طول عمر دستگاه افزایش خواهد یافت.

• بیشتر مدل های دستگاه جت فن تونلی از مواد اولیه بسیار با کیفیت ساخته شده اند و بدنه دستگاه نیز از استیل ضد زنگ تشکیل شده است. این مواد با کیفیت موجب می شوند جت فن در تونل ها با تمامی شرایط آب و هوایی قابلیت استفاده داشته باشد و در طولانی مدت دچار زنگ زدگی و خوردگی نشود.

• جت فن تونلی از ساختار ساده ای بهره می گیرند و به همین علت بررسی و تعمیر آن ها کاری پیچیده و سخت نخواهد بود. البته با توجه به اهمیت عملکرد صحیح و درست جت فن ها، باید به شکل دوره ای و در فواصل زمانی کوتاه مدت آن ها را مورد بررسی قرار داد تا در صورت بروز کوچک ترین مشکل، تعمیرات بر روی آن انجام شود و از ایجاد مشکلات بزرگتر جلوگیری شود.


@title


منبع1

منبع2

منبع3

دسترسی آسان

در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر مقاله مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر پروژه مرتبط ثبت نگردیده است!

ثبت نظر