جت فن

جت فن ها یکی از جدید ترین محصولات در خانواده بزرگ هواکش ها هستند که توانسته اند در مدتی کوتاه به خوبی جای خود را در سبد محصولات تهویه هوا باز کنند. جت فن ها در دسته بندی فن های صنعتی قرار می گیرند و می توانند توان تولیدی بسیار بالایی داشته باشند. بیشتر از این نوع فن ها در مکان های سربسته و بدون روزنه مانند تونل و پارکینگ استفاده می شود. در ادامه در خصوص نحوه کار و انواع جت فن بیشتر توضیح خواهیم داد.

جت فن یکی از مدل های هواکش های صنعتی است که می تواند به عنوان فن تولید فشار هوای قوی مورد استفاده قرار گیرد. جت فن ها می توانند هوای موجود در محیط را به شکلی پرفشار و با سطح پوشش بالا جا به جا کنند. در این شرایط می توان از جت فن ها به همراه و به عنوان مکمل سیستم های تهویه استفاده کرد. جت فن به دلیل توان تولیدی بالا می تواند هوا را در تمامی سطوح به گردش در بیاورد که آن ها را به بهترین انتخاب برای پارکینگ ها و تونل ها تبدیل می کند. در ادامه در خصوص نحوه کار، انواع و کاربرد های جت فن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

اطلاعاتی در مورد جت فن

شرکت ایرانیان فن

نحوه کار جت فن جت فن ها معمولا از موتور های آکسیال یا پروانه ای به عنوان نیروی محرکه اصلی خود استفاده می کنند. این نوع فن ها از یک موتور اصلی که مسئول تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی است و همچنین یک پروانه برای به گردش در آوردن هوا استفاده می کنند. جت فن به دلیل تشابه خود با نوع کار موتور هواپیما به این نام معروف شده است. موتور و پروانه های جت فن در داخل یک پوسته استوانه ای شکل قرار گرفته اند که تمامی قسمت های فن را در خود جای می دهد. با شروع به کار موتور، پروانه های موجود در جت فن به گردش در می آیند و در این شرایط با توجه به شکل استوانه ای فن، یک فشار هوای بسیار زیاد ایجاد می شود. این فشار هوا می تواند در مسافت و سطح زیادی به گردش در بیاید و موجب تهویه هوای فضای وسیعی شود.

جت فن ها تکنولوژی پیشرفته تری در مقایسه با فن های معمولی دارند و از یک پوسته استوانه ایی ساخته می شوند. در داخل استوانه این فن ها از صداگیر، روتور، موتور و استاتور استفاده شده است. همانطور که در توضیحات بالا نیز متوجه شدید، جت فن ها نمی توانند به شکل مستقل به تهویه هوا کمک کنند و حتما باید ورودی هایی برای هوای تازه و همچنین خروجی هایی برای هوای آلوده وجود داشته باشند تا جت فن بتواند هوای موجود را در بین این دو ورودی و خروجی به گردش در آورد.


@title


انواع مختلف جت فن جت فن ساده. مدل پایه جت فن ها مدل ساده نیز نامیده می شوند و از ویژگی های خاصی پیروی نمی کنند. این مدل ها دارای پوسته استوانه ای شکل با موتور آکسیال هستند و فقط می توانند در یک جهت کار کنند. این مدل ها در اندازه ها و توان های مختلفی در بازار موجود هستند.

جت فن دو طرفه. برخی مدل ها از موتور ها و پروانه هایی استفاده می کنند که می توانند جهت جریان هوا را تغییر دهند. این قابلیت به جت فن کمک می کند در صورتی که توسط حسگر ها و یا کنترل های دستی دستور گرفت به خوبی جهت گردش هوا را تغییر دهید. در شرایط آتش سوزی و یا ایجاد دود سنگین این قابلیت می تواند بسیار کاربردی و مهم باشد.

جت فن قابل تنظیم. جت فن ها در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند و همیشه هم در مکان های با سطح صاف و بدون قوس استفاده نمی شوند. اگر فضای استفاده دارای قوس و شیب باشد می توان از این نوع جت فن استفاده کرد و دهانه ورودی و خروجی هوای جت فن را بر اساس زاویه موجود فضا تغییر داد تا بتوان همچنان بالاترین میزان کارایی را از جت فن دریافت کرد.

جت فن کتابی. در بالا اشاره کردیم تمامی مدل های جت فن از فن آکسیال استفاده می کنند. مدل های آکسیال در پوسته استوانه ای قرار می گیرند و جای زیادی از نظر ارتفاع اشغال می کنند. در صورتی که محدودیت در ارتفاع دارید باید از جت فن های کتابی استفاده کنید که شکلی مکعبی دارند. جت فن های کتابی برخلاف مدل های دیگر از فن های سانتریفیوژ برای فعالیت استفاده می کنند.

محل های استفاد از جت فن • پارکینگ

• تونل

• راه پله ها

• سالن های بزرک

• تولید فشار مصنوعی در کارخانه ها و آزمایشگاه ها

کاربرد های جت فن • تهویه هوای پارکینگ های بزرگ و سربسته

• تهویه هوای تونل های بلند و بدون روزنه

• تهویه هوای سوله ها در موارد خاص

• ساخت تونل های باد

• سیستم فشار هوای مثبت راه پله، راه پله اضطراری و آسانسور

مزایای استفاده از جت فن تهویه هوا. جت فن ها توان تولیدی بسیار بالایی دارند و می توانند فشار مثبت بسیار قدرتمندی ایجاد کنند. فشار مثبت می تواند به خوبی یک فضای بسته را در بر بگیرد و علاوه بر تهویه کردن هوا از ورود آلودگی ها نیز جلوگیری کند.

تخلیه هوای آلوده. جت فن ها در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرند که هوای آلوده بسیار زیادی وجود دارد. پارکینگ ها و تونل ها محل جمع شدن دود اتومبیل ها هستند و به همین دلیل به سیستم های تهویه کاربردی برای بهتر کردن شرایط نیاز است. جت فن ها می توانند با قدرت تولیدی بالای خود به شکل کامل آلودگی ها را خارج کنند.

تقابل با حریق و آتش سوزی. وجود آلودگی ها و دود های مضر در ساختمان و تونل ها می تواند به راحتی موجب انفجار و آتش سوزی شود. در صورتی که به هر دلیل آتش سوزی و یا انفجار به وجود بیاید، جت فن اولین سد دفاعی شما در مقابل حریق خواهد بود. جت فن ها حسگر هایی دارند که در صورت ایجاد آتش تمرکز خود را بر روی آن قرار می دهند و سعی می کنند از پیشروی آن جلوگیری کنند. از طرف دیگر نیز جت فن می تواند در این محیط های سربسته یک مسیر عبور برای افراد و همچنین آتش نشان ها ایجاد کنند تا بتوانند بدون مشکل ورود و خروج داشته باشند.

مصرف انرژی پایین. به دلیل استفاده از موتور های الکتریکی جدید، پوسته و پروانه های جدید، اتلاف انرژی در مدل های مختلف جت فن به پایین ترین میزان خود رسیده است و به همین دلیل مصرف انرژی این فن ها بسیار پایین است. مدل های تونلی در خارج شهر استفاده می شوند و برق رسانی به آن ها سخت است بنابراین کم بودن مصرف بسیار مهم و حیاتی است.

پوشش کامل فضا. یکی از نکاتی که استفاده از جت فن ها را کاملا توجیه پذیر می کند، فضایی است که این فن ها می توانند پوشش دهند. معمولا پارکینگ ها و تونل ها فضا های کور زیادی دارند که نمی توان با فن های معمولی آن ها را پوشش داد. جت فن ها اما با استفاده از توان بالای خود در تولید فشار هوا می توانند به خوبی تمامی این فضا های کور ا نیز پوشش دهند. جت ها حتی می توانند فضا های بالای سقف که از هوای آلوده پر می شوند را نیز پوشش دهند.

منبع1

منبع2

منبع3

دسترسی آسان

در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر مقاله مرتبط ثبت نگردیده است!

در حال حاضر پروژه مرتبط ثبت نگردیده است!

ثبت نظر